Aggodalmakat váltott ki Japán emberszerű bőrrel rendelkező robotja

0

Japán kutatók tudományos bravúrt vittek véghez és átütő teljesítményt értek el: megalkottak egy emberi bőrrel rendelkező, humanoid robotarcot. A Shoji Takeuchi professzor vezetésével és a Tokiói Egyetem csapatának részvételével megalkotott találmány jelentős lépés a robotikai és az orvosbiológiai tervezés terén.

A robotika innovációja.

Ennek a technológiai csodának a középpontjában egy 3D-s arcforma áll, amelyet bonyolultan fed le a mesterséges élő bőrszövet. Az emberi bőrhöz hasonlóan a tudósok speciális perforációkat alkalmaztak a robotarcon, hogy a bőrréteg akadálytalanul integrálódhasson. Ez az áttörés javíthatja a robotok mozgékonyságát, potenciálisan forradalmasíthat olyan területeket, mint a kozmetikai vagy sebészeti képzés.

A folyamat során laboratóriumi körülmények között növesztettek emberi bőrsejteket, elsősorban a műtétek során eltávolított bőrfeleslegből. A V-alakú perforációk stratégiai megtervezésével és kollagéngél felvitelével a kutatók tartós kötést biztosítottak a robot felülete és a mesterségesen megalkotott bőr között. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a bőr szinkronban mozogjon a mechanikai alkatrészekkel, a leválás veszélye nélkül utánozva az emberi arckifejezéseket.

A kutatás lehetséges előnyei ellenére aggodalmat ébresztett, hogy a találmánynak milyen hatásai lehetnek a társadalomra.

Takeuchi professzor Biohibrid Rendszer Laboratóriuma folyamatosan feszegeti a biointegráció határait. Korábbi fejlesztéseik között találjuk a miniatűr robotokat, melyek biológiai izomszövettel, 3D nyomtatással készült, laboratóriumban fejlesztett hússal és öngyógyító emberi bőrrel voltak ellátva. A legutóbbi találmányuk azonban komoly lépést jelent és aggodalmakat ébreszt az ember és a gép között húzódó határvonallal kapcsolatban.

A mesterséges intelligencia foglalkoztatásra gyakorolt hatásával kapcsolatos aggodalmak ellenére az olyan szakértők, mint Elizabeth Varghese, hangsúlyozzák, hogy a technológia fejlődése új lehetőségeket teremt, nem pedig megszünteti azokat. Ez a találmány hangsúlyozza az emberek és gépek közti együttműködés, egy olyan jövőt felvázolva, melyben mindkettő fejlődhet.

A jövőben az élő bőr robotszerkezetekbe való beépítése utat nyithat az öregedéssel kapcsolatos, valamint a kozmetikai és sebészeti innovációk további kutatására. Az öngyógyító anyagok és az érzékszervi technológiák folyamatos fejlődésével a robotok hamarosan olyan képességekkel rendelkezhetnek, melyeket eddig csak a sci-fikben láthattunk.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét