“A feleségem azt mondta, hogy terhes, de nem tudja, hogy vazektómiám volt.”

0

Mikor a bizalom elvész egy házasságban, az komoly érzelmi és pszichés stressz forrása lehet, kétkedést, fájdalmat, zavarodottságot okozhat. Egy férfi osztotta meg történetét arról, hogy felesége elmondta neki, gyermeket vár. Ám a férfi vazektómián esett át.

30 éves férfi vagyok. A feleségem 28 éves, 3 éve vagyunk házasok, és általánosságban jó a kapcsolatunk. Mielőtt összeházasodtunk, megállapodtunk, hogy nem lesz gyerekünk. Ám az esküvő után ő meggondolta magát, és ragaszkodott ahhoz, hogy kisbabát akar. Emlékeztettem a megállapodásunkra, de őt ez nem hatotta meg. Én továbbra sem akarok gyereket.

Hogy elkerüljem a drámát, titokban vazektómiát végeztettem tavaly. Ezt nem mondtam el neki, mert jogosnak éreztem titokban tartani azután, hogy ő semmibe vette a megállapodásunkat.

Néhány hónappal a vazektómia után büszkén újságolta nekem, hogy terhes. Sokkolt a dolog, megvádoltam azzal, hogy megcsalt, de továbbra sem szóltam a vazektómiáról. Azt hitte, hogy a vádam alaptalan és csak elvesztettem az eszem, mert nem akarok gyereket.

Ragaszkodtam a DNS-vizsgálathoz, és nem hagytam neki lehetőséget az ellentmondásra. A legnagyobb sokk akkor ért, mikor megérkezett az eredmény: kiderült, hogy a baba az enyém, tehát a vazektómia nem volt sikeres.

Többször bocsánatot kértem, amiért megcsalással vádoltam, de még mindig nem árultam el neki a vazektómiát. Most nagyon távolságtartó velem, a válást fontolgatja, azt mondja, jobban érdekelt engem az, hogy gyanúsítsam, mint a terhessége.

Nem tudom, elmondjam-e neki, hogy a tudta nélkül vazektómiát végeztettem, és ezért hittem, hogy megcsalt. Ettől még rosszabb lenne a helyzet?

Hogyan juthatnánk túl ezen, főleg így, hogy a baba már úton van?

Az őszinteség a legcélravezetőbb.

Mindenekelőtt mondd el neki a vazektómiát. Hogy ezt titokban tartod, már azzal sokat ártasz, ha továbbra sem mondod el neki, csak rontasz a helyzeten. Ülj le vele, és mondd el, ismerd be, hogy hiba volt a tudta nélkül rászánnod magad erre.

Készülj fel arra, hogy meg fog bántódni és nagyon dühös lesz. De tisztázd, hogy szeretnéd újjáépíteni a bizalmat köztetek. Hangsúlyozd, hogy szeretnéd, hogy együtt jussatok túl ezen a nehéz helyzeten a kapcsolatotok jövője és a gyermeketek érdekében.

Érzelmi kapcsolódás.

Fókuszálj arra, hogy szorosabbra fűzd az érzelmi köteléket a feleségeddel. Töltsetek együtt minőségi időt, foglalkozzatok olyasmivel, ami mindkettőtöknek örömet okoz, legyetek jelen egymás életében.

A tetteiden keresztül mutasd ki az elköteleződésedet a kapcsolatotok és a család iránt. Hallgasd meg az aggályait, és vedd figyelembe az érzéseit. Ezzel biztonságérzetet nyújthatsz neki, hogy elkezdhessen felépülni abból a fájdalomból, amit az eltitkolt vazektómia és a megcsalás vádja okozott neki.

Szakember segítsége.

Érdemes lenne párterápián részt vennetek ebben a nehéz helyzetben. A terapeuta olyan semleges környezetet teremt, melyben mindketten szabadon kifejezhetitek az érzéseiteket, együtt dolgozhattok a bizalmi problémákon, a becsapáson. Lehetőséget kaptok arra, hogy jobban megértsétek egymás nézőpontját, és közösen találjátok ki, hogyan tovább.

A terápia segít feltárni a mélyebben fekvő problémákat is, és felkészíthet a baba érkezésével járó változásokra. Ezzel megmutathatod a feleségednek, hogy komolyan szeretnéd jóvátenni a dolgot, és dolgozni akarsz a kapcsolatotokon.

Vizsgáljátok meg a probléma gyökerét.

Gondold át, miért érezted úgy, hogy vazektómiára van szükséged az ő tudta nélkül, és ő miért gondolta meg magát a gyerekvállalással kapcsolatban. Ha megértitek ezeket a mélyebben gyökerező okokat, megelőzhetitek a jövőben az ilyen konfliktusokat.

Nyíltan és őszintén beszéljetek egymással az érzésekről, kételyekről, és ismerjétek el, hogy mindkettőtöknek része van a jelenlegi helyzet kialakulásában. A mélyebb okok feltárásával erősödhet a kapcsolat, javulhat a kommunikáció és a megértés köztetek. Összeegyeztethetitek az értékrendeteket és az elvárásokat is, hogy jobban fel tudjatok készülni a szülői szerepre.

Tervezzétek meg a jövőt.

Beszéljétek át, milyen lesz a jövőtök családként. Ne csak a praktikus szempontokat vegyétek számba a baba érkezésére való felkészülésnél, de arról is beszéljetek, szülőként hogyan fogjátok segíteni és kiegészíteni egymást. Ismerd el, hogy az eltitkolt vazektómia hiba volt, és dolgozol azon, hogy a fontos döntéseket ezentúl csapatként, együtt hozzátok meg.

Ha közösen készítetek terveket a jövőre nézve, azzal újjáépíthetitek a bizalmat, és megmutathatod a feleségednek, hogy arra törekszel, hogy felelős szülő és társ legyél. Így neked is könnyebb lesz elfogadni, hogy szülő leszel, és összeegyeztetheted a céljaidat a feleséged céljaival.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét