A mozaikcsaládokban az együttélés rengeteg türelmet, megértést és sok-sok kompromisszumot kíván meg. A mai történetben szereplő férfi nap mint nap szemtanúja annak, hogy a hibátlan ételek a szemétben végzik. Most jutott el arra a pontra, hogy ezt nem bírja tovább elviselni.
A 35 éves John történetével sokan tudnak azonosulni.
3 éve vagyok együtt a párommal. Két gyereke van, akiket imádok. Ami viszont zavar, hogy nagyon másként kezeljük a pénzt.
Ő mindig is küzdött az anyagiakkal, amit megértek, hiszen tudom, milyen nehéz egyedül nevelni két gyereket. Ezért úgy döntöttem, segítek neki, és én veszem neki az élelmiszert. Már a kapcsolatunk elején észrevettem, hogy hagyja, hogy a gyerekei azt válasszanak, amit csak akarnak. Ennek eredményeként folyamatosan lejárt szavatosságú élelmiszerek voltak a kamrában.
Nemrég elmentünk bevásárolni, és a gyerekei választottak egy rakás kekszet. Mikor visszamentünk hozzájuk, észrevettem, hogy a kamrában lévő kekszekbe már befészkelték magukat a bogarak. Itt lett elég. Mikor a gyerekek kimentek játszani, beszéltem vele erről, de szerinte túlreagálom a dolgot.
Ez mindig is zavart, de most már elviselhetetlenné vált, mert ott tartunk, hogy meg akarom kérni, hogy a gyerekekkel együtt költözzön hozzám. Otthon viszont nem fogom eltűrni a gyerekek részéről ezt a viselkedést. Szegénységben nőttem fel, szükségtelen ételeket vásárolni és ételt a kukába dobni nálam nem működik. Mit kellene tennem?
Higgadtan beszélj vele.
- Fontos az időzítés: Keress egy békés pillanatot, hogy átbeszéld az aggodalmaidat a pároddal. Ha lehet, közben a gyerekek ne legyenek jelen.
- Ne hibáztasd: Úgy fejezd ki magad, hogy közben ne vádaskodj. Például mondd azt, hogy zavar, mikor az ételek el vannak pazarolva, mert számodra fontos a költségvetés és a környezet is.
Nézd a dolgokat a gyerekek szemszögéből.
- Nyílt kommunikáció: A koruknak megfelelően beszélgess el a gyerekekkel az ételpazarlásról. Magyarázd el, ez miért zavar téged, és hogy mennyire fontos elkerülni a pazarlást.
- Hallgasd meg őket és légy megértő: Hallgasd meg őket is. Megtudhatod, van-e valamilyen specifikus okuk arra, hogy pazarolják az ételt. Lehet, hogy bizonyos ételeket nem szeretnek, túl nagy adagokat kapnak, vagy nem értik az ételek megőrzésének fontosságát.
Pozitív megerősítés.
- Jutalmazásos rendszer: Alakítsatok ki egy rendszert, melyben a gyerekek jutalmat kapnak, ha sikerül teljesen felszámolniuk az ételek pazarlását. Egyszerű jutalmakról legyen szó, például matricákról vagy plusz játékidőről.
- Dicsérd az erőfeszítéseiket: Dicsérd meg őket, ha megpróbálják ügyesebben kezelni az ételt, és törekszenek arra, hogy csökkentsék a hulladékot.
Légy következetes.
- Légy türelmes: A változás nem fog egyik napról a másikra bekövetkezni. A következetesség és a türelem létfontosságúak.
- Tartasd be a szabályokat: Napról napra hívd fel a figyelmet a szabályok fontosságára és ennek okaira.