Gyerekkorunkban, mikor történelmi könyveket olvastunk, próbáltuk elképzelni, hogy a híres emberek hogyan nézhettek ki a valóságban. A modern mozi lehetőséget ad arra, hogy a történelmi személyeket életre kelthessük. De ez a kép tényleg megfelel a valóságnak?
Következik 9 híres személy a régmúltból, akiket a filmekben teljesen más külsővel ábrázoltak.
1. I. Xerxész
I. Xerxész perzsa király és az Óperzsa Birodalom 4. királya volt. Nagy Dareiosz király fia, akinek apja utódjaként a legfőbb terve volt Egyiptomban és Babilonban a hatalmának megszilárdítása, valamint Görögország leigázása, mert meg akarta büntetni az athéniakat a Dareiosz uralkodása alatti ellenállásukért. A 300 című filmben Xerxészt kopasz férfiként ábrázolják, aki számtalan ékszert viselt. De a valóságban sűrű szakálla és hosszú haja volt.
2. Julius Caesar
Római hadvezér és államférfi volt, akinek fontos szerepe volt azokban az eseményekben, melyek a Római Köztársaság bukásához és a Római Birodalom felemelkedéséhez vezettek. Az Asterix az olimpián című filmben Caesart a híres színész, Alain Delon testesítette meg, ám a valóságban Caesar teljesen másként nézett ki. Magas homloka, nagy orra, hosszúkás arca volt, és ezek a vonásai egyáltalán nem egyeztek Alain Delon külsejével, aki a férfi szépség szimbóluma volt.
3. II. Ramszesz
Az ókori Egyiptom egyik legnagyobb fáraója volt. Az utána következő fáraók és az egyiptomi emberek a “Nagy” jelzővel illették. Közel 60 éven át irányította a birodalmat, 90 évesen halt meg. Hozzájárult az ország kulturális gazdagságához, és számos egyéb fontos dolgot tett.
II. Ramszesz nem csupán egy fáraó volt. Ő volt az ókori Egyiptom szimbóluma. Öröksége még ma is inspirációként szolgál. Az Exodus: Istenek és királyok című filmben láthatjuk, hogyan nézhetett ki a nagy király teljes pompájában. Ezáltal is jobban megismerhetjük Egyiptom különleges és rejtélyes kultúráját.
4. Tutanhamon
Nemcsak az ókori Egyiptom egyik királya volt, hanem az egyiptomi kultúra élő szimbóluma és megtestesítője, akit misztikum és rejtélyek öveztek. A modern világban azután vált híressé, hogy 1922-ben felfedezték szinte teljes épségben megmaradt sírját. Tutanhamon arany maszkja ma is az ókori egyiptomi kultúra jelképe. Tanulmányok szerint Tutanhamon vékony és alacsony férfi volt, de a tévésorozatban magas, erős alkatú fiatalemberként láthatjuk.
5. Nefertiti
Az ókori Egyiptom 18. dinasztiájának királynője volt, Ehnaton fáraó felesége. Férjével együtt ők vezették be a monoteizmus korai formáját, az atenizmust, melynek középpontjában a napkorong állt. Férjével közösen uralkodott, tanúja és részese volt Egyiptom talán legvirágzóbb időszakának. 6 gyermeknek adott életet, és minden törekvésében támogatta férjét.
Éveken át különböző színésznők próbálták megtestesíteni személyét, de kihagytak egy nagyon fontos részletet: Nefertiti nem fehér bőrű volt, ahogyan azt sokan hitték róla. Fejfedője alatt valószínűleg sűrű, göndör haja volt, ami nagyon jellemző abban a régióban.
6. Bonaparte Napóleon
Francia hadvezér, a Francia Birodalom első császára. Gyakran ábrázolták alacsony férfiként, magas homlokkal és mélyen ülő szemekkel. A filmben, melyben karrierjét mutatják be, ami 24 éves korában kezdődött, alakját egy 30-as éveiben járó férfi személyesíti meg.
7. VIII. Henrik
Leginkább arról ismerjük, hogy 6 felesége volt, és legendás étvágya is közismert. Nem volt túl jó férj, többnyire kegyetlenül bánt a feleségeivel. Uralkodása azonban – szakítás Rómával, a reformáció és a kolostorok feloszlatása – nagy hatással volt Anglia formálódó függetlenségére. A másik Boleyn lány című filmben a király közepes testalkatú, sötét hajú. Ám a valóságban Henrik vörös és zömök férfi volt.
8. Jeanne d’Arc
Nemzeti hős, Franciaország védőszentje. Rövid idő alatt nagyon népszerűvé vált, és az egész társadalom tiszteletét kivívta. Ennek köszönhetően lett meghatározó szimbólum, a francia nemzet védelmezője.
A filmben Jeanne d’Arc szőke lány világos szemekkel, de többféle történelmi forrás szerint igazából fekete haja és sötét szeme volt.
9. Kleopátra
Az utolsó uralkodója a Ptolemaida Egyiptomi Királyságnak, aki szépségéről lett nevezetes, de jóval több érdeme volt, mint pusztán mutatós külseje. Kleopátra rendkívül bölcs és éles eszű nő volt, aki fejlődést és békét hozott a megosztott és egyre gyengülő országba. Nem csak politikai kapcsolatai miatt vált híressé, hanem Julius Caesarral és Marcus Antoniusszal folytatott viszonyairól is.
Rengeteg filmben ábrázolják Kleopátrát elbűvölő, csábító nőként tökéletes arccal. De a fennmaradt érméken, melyeken látható az arca, egész más kép tárul elénk róla. Különböző források szerint kampós orra volt, ami a mai felfogásunk szerint nem éppen felel meg a szépségideálnak. Ez azonban nem akadályozta meg abban, hogy ügyesen manipulálja a befolyással bíró embereket a saját céljai érdekében.