A mosógép az egyik leginkább nélkülözhetetlen készülék a háztartásban. Viszont elég kényes, megfelelő karbantartásra van szüksége. Ha tönkremegy, lehet, hogy az alattad lakók nem lesznek túl boldogok…
Sokszor mi magunk okozzuk a mosógép vesztét azzal, hogy nem tartunk be alapvető szabályokat a használatával kapcsolatban. Cikkünkben az ilyen hibákról lesz szó.
1. Túl sok mosószert használsz.
Sokan azt hiszik, minél több mosószert használnak, annál tisztábbak lesznek a ruhák. Ez viszont nem igaz, még maguk a gyártók sem értenek egyet vele. A túl sok mosószer nagy problémákhoz vezethet, például a túl sok hab akadályozhatja a vízelvezetést. Lerakódva pedig a mosószer-adagolót is eltömítheti, így a mosószer a továbbiakban már el sem jut a ruhákig, hiába várod, hogy majd tisztán veszed ki őket a gépből.
2. Nem használsz mosózsákot a fehérneműkhöz és a zoknikhoz.
A statisztikák szerint a legtöbb meghibásodási probléma a mosógép dobjával hozható összefüggésbe. A mosózsák garantálja, hogy mosás után ugyanannyi zoknit kapj vissza, mint amennyit betettél a gépbe. Apró dolgok nem tömítik el a szűrőt, és maguk a ruhák is biztonságban lesznek, nem akadnak el a dobban.
3. Egyáltalán nem vagy túl ritkán tisztítod a szűrőt.
A szűrő nagyon fontos alkatrésze a mosógépnek. Ez gyűjti össze azokat az apró dolgokat, amiknek a gép belsejében egyébként semmi keresnivalójuk nincs, például a pénzérméket és hajcsatokat. A szűrőt évente legalább 4-szer tisztítsd ki, de ha rossz szagot érzel vagy a gép nem működik megfelelően, akkor is.
4. Túl sok holmit tömsz bele.
Ha rengeteg is a mosásra váró ruha, ne zsúfold tele a gépet. Először is azért, mert a ruhák így nem lesznek igazán tiszták, másodszor pedig azért, mert ezzel megrövidíted a mosógép élettartamát. Természetesen az sem jó ötlet, ha csak 1-2 holmival indítod el a mosást, hiszen az pazarlás.
Az ideális ez:
- Pamut és vászon holmik esetén a dobot ¾-ig töltsd meg ruhával.
- Szintetikus anyagból készült ruhákkal félig töltsd meg a dobot.
- Ha gyapjút mosol, csak ⅓ részig töltsd meg a gépet ruhákkal.
5. Rosszul állítod be a mosógépet.
Előfordulhat, hogy nem a mosási szokásainkkal tesszük tönkre a gépet, hanem azzal, hogy nem megfelelően helyezzük el. A mosás utolsó fázisában, a centrifugálásnál a dob nagy sebességgel forog, amitől a gép rázkódik.
A leggyakoribb okai a gép rázkódásának:
- A padló nem teljesen egyenes.
- A szállításrögzítők rajta maradtak a gépen.
- Eltört a csapágy vagy a lengéscsillapító.
6. Olyan mosószert használsz, ami nem is mosógéphez való.
A probléma ott kezdődik, mikor kidobod a mosógép használati utasítását. Ebben pontosan leírják, hogy nem tehetsz bármilyen mosószert a gépbe, csakis az erre megfelelőt. Ugyan, mi történhet, ha kézi mosáshoz való mosószert használsz? Egyszerű: túl sok hab képződik, amitől a gép előbb-utóbb tönkremegy.
7. Túl ritkán tisztítod ki.
Előfordul, hogy mikor a mosógép bűzleni kezd, még több mosószert öntesz bele, hogy elfedd a szagokat, és igyekszel mielőbb kivenni a dobból a ruhákat, hogy a lehető legkevesebb időt töltsék odabent? A bűz egy jel. Annak a jele, hogy a mosógép nem kapta meg a megfelelő karbantartást. Azonkívül, hogy a szűrőt rendszeresen tisztítod, a dobra is figyelmet kell fordítanod. Magas hőmérsékleten indíts el egy programot, de ne tégy ruhát a gépbe. Viszont ecetet önthetsz bele.
A nedves környezet a penész kialakulásának is kedvez. Két mosás között tartsd nyitva a mosógép ajtaját, hogy ki tudjon száradni. A mosószeradagolót is mosd el és törölgesd szárazra.
8. Nem lágyított vizet használsz.
Tudjuk, hogy a csapvíz nem a legjobb az egészségünknek. Ezért iszunk palackozott vizet vagy teszünk szűrőt a csapra. Nagyon jó, hogy törődünk az egészségünkkel, de mi lesz a mosógéppel? A kemény víz rontja a mosás minőségét, és vízkőlerakódáshoz vezet.
Hogy megtudd, mennyire kemény nálad a víz, végezz el egy tesztet. Ehhez folyékony szappanra, vízre és egy átlátszó flakonra lesz szükséged. A flakont ⅓ részig töltsd meg csapvízzel. Tégy bele néhány csepp folyékony szappant, zárd le a flakont a kupakkal és rázd meg. Ha nehezen látsz át rajta, akkor kemény a víz a háztartásodban. Ha hab képződik a felszínén, de a víz tiszta marad, akkor lágy a víz. Kemény víz esetén több mosószerre lesz szükséged.
BÓNUSZ: A mosott ruhákat benne hagyhatod a gépben, de legfeljebb 12 órára.
Előfordulhat, hogy nem tudod megvárni a mosás végét, el kell indulnod otthonról. A szakértők szerint nem katasztrófa, ha nem tudod rögtön kivenni a ruhákat a gépből, néhány órán át benne maradhatnak. A néhány óra ebben az esetben 8-12 órát jelent. Ha tisztán tartod a mosógépet, rendszeresen tisztítod a dobot, és nyitva szoktad hagyni az ajtaját, a ruháknak nem lesz kellemetlen szaguk.