8 igazság, amit minden párnak tudnia kellene, hogy a kapcsolatuk tovább tartson

0

Mindenkit érdekel, hogy mi a sikeres párkapcsolat titka. Mi vezet a szakításhoz és mi a hosszú kapcsolathoz? Egy jó párkapcsolat mindkét fél részéről igényel erőfeszítéseket a stabil érzelmi környezet fenntartásához. A tudósok sok munkát fektetnek abba, hogy rájöjjenek, mitől lesz boldog és tartós egy kapcsolat.

A következő, tudományosan alátámasztott tényekből megtudhatod a sikeres párkapcsolat titkait.

1. A féltékenység a génekben van.

Hogy meghatározhassák, mekkora szerepe van a géneknek a féltékenységben, egy kutatásban 3000 ikerpár válaszait elemezték. Az eredmények szerint a féltékenységre való hajlam egyharmadrészt fogható a génekre.

Kétharmadrészt azonban a környezeti tényezőkön múlik, azaz az életünkben bekövetkezett események befolyásolják leginkább. Hogy miként reagálunk arra, hogy a párunk megcsalhat, azt a neveltetésünk, a velünk történt események és a körülöttünk lévő emberek befolyásolják.

2. A boldog pároknál megfigyelhető egy arány.

Egy kutatás során párok viselkedését tanulmányozták, hogy meg tudják határozni a különbséget a boldog és a boldogtalan párok között. A kísérlet nagyon egyszerű volt: arra kérték a párokat, hogy 15 percen belül oldjanak meg egy konfliktust.

Az egészséges pároknak volt egy ún. “varázsarányuk”, ami elengedhetetlen a tartós párkapcsolatban. A lényege, hogy minden negatív interakcióra 5 pozitív interakciónak kell jutnia vita közben. Meghatároztak egy ilyen arányt azoknál a pároknál is, akiknél valószínűbb a válás esélye. Náluk csupán 0,8 pozitív megnyilvánulás jutott 1 negatívra.

A veszekedés alatti negatív megnyilvánulásnak számít a kritizálás, a védekezés, a szemforgatás és a negatív testbeszéd. A boldog párok sokkal finomabban kezdték a vitát, és közben is megpróbálták a közelséget és a pozitív gondolkodást fenntartani.

3. Fontos a barátság.

Kutatások szerint az érzelmi kötődés rendkívül fontos egy házasságban. Akár 70%-ban is hozzájárulhat a párok boldogságához. Ha szeretnéd, hogy a kapcsolatod stabil és tartós legyen, igyekezz javítani a barátságotok minőségén.

A leggyakrabban a közelség elvesztését jelölték meg a válás okaként. Csupán a résztvevők 20%-a jelölte meg a félrelépést válóokként. Ez akár a közelség elvesztésével is összefüggésbe hozható, hiszen kiderült, hogy a legtöbb házasságon kívüli affér a figyelem, a támogatás és a párok közti barátság hiányával kezdődik.

4. Plusz 6 óra szükséges a jobb kapcsolatért.

Szakemberek szerint jelentős különbség van a sikeres és a kudarcra ítélt kapcsolatok között. Azoknak a pároknak, akik igyekeznek fenntartani a házasságukat, meg kell próbálniuk heti extra 6 órát a kapcsolatukra szánni. A minőségi idő eltöltéséhez néhány tipp:

  • Elköszönés: Szorosan öleld meg a párod, hogy pozitív érzésekkel távozzon. Ez hetente 10 percet vesz igénybe.
  • Üdvözlés: Amikor újra találkoztok, öleld meg, és adj neki egy legalább 6 másodpercig tartó csókot. A csók után kezdj egy stresszmentes párbeszédet, ami legalább 20 percig tartson. Ez összesen heti 1 óra 40 percet jelent.
  • Értékelés és dicséret: Vezessetek dicséret naplót, ahova beírtok minden apróságot, amit értékeltek a partneretekben. Ez heti 35 percet vesz igénybe.
  • Vonzalom: A fizikai vonzódás kifejezése nagyon fontos, ha kötődni akartok egymáshoz. Ne feledkezz meg az összebújásról, ölelésről és az elalvás előtti csókról. Ez heti 35 percet jelent.
  • Randi este: Hogy közel maradjatok egymáshoz, meg kell őriznetek a romantikát a kapcsolatotokban. Próbáljatok heti egyszer egy 2 órás randit beiktatni.
  • Megbeszélés: Fontos, hogy heti legalább 1 órát szánjatok a problémák megbeszélésére. Ez megváltoztathatja a korábbi problémamegoldási szokásaitokat.

5. A párkapcsolat kövérré tehet.

Új tudományos kutatások szerint ha párkapcsolatban élsz, az növeli az elhízás esélyét. Egy vizsgálatban 10 éven át figyeltek 15.000 résztvevőt. Az eredmény pedig azt mutatta, hogy a kapcsolatban élők többet híztak, mint a szinglik.

Erre az egyik magyarázat az lehet, hogy már nem érzik szükségét, hogy vonzók legyenek a párjuk számára. Már nem akarják lenyűgözni a másikat, ezért a legtöbbször nem érdekli őket, hogy mennyire karcsúak. A gyerek születésével a helyzet pedig még rosszabbá válik, hiszen a szülők rendszeresen megeszik, amit a gyerek a tányéron hagy.

6. A Michelangelo-effektus segít.

A Michelangelo-effektus egy másik felfedezés, így nevezi a pszichológia azt a párkapcsolati hatásmechanizmust, amely szerint a két fél úgy csiszolja, formálja, faragja egymást, mint ahogy a reneszánsz mester tette az alkotásaival.

Ha két szerelmes ember segíti azoknak a pozitív jellemvonásoknak a felszínre jutását, melyek közelebb vihetik őket az ideális önmagukhoz, a párkapcsolat nagyobb eséllyel fog örökké tartani. Segíthetnek egymásból kihozni a legjobbat.

7. Kulcsfontosságúak a közös nevetések.

Pszichológusok szerint a nevetésnek fontos szerepe van a sikeres kapcsolatban. Azok a párok, akik szeretnek együtt lenni, miközben pozitív dolgokat élnek át, sokkal jobban érzik magukat a párkapcsolatban.

A közös nevetés az első háromban van azon tényezők listáján, melyek szükségesek a boldog kapcsolathoz. A kutatásban résztvevők közel 80%-a állította, legalább naponta egyszer együtt nevet a párjával.

8. Elengedhetetlen a házimunkák felosztása.

Egy felmérés szerint a házimunka közös vállalásának is nagy szerepe van abban, hogy a párkapcsolat tartós legyen. A párok egyedül a jó szexuális életet jelölték meg ennél fontosabb tényezőként. Azok a párok, akik megosztják egymás között a feladatokat, általában jobban érzik magukat a párkapcsolatban, érzik a támogatást, és elégedettebbek a közös életükkel. Ha te nem sokat teszel otthon, legalább arról ne feledkezz meg, hogy köszönetet mondj a párodnak az általa elvégzett munkáért.

A szerelmi kapcsolatokat nagyon nehéz pontosan megérteni. A tudósok folyamatosan próbálják megalkotni a tökéletes kapcsolat formuláját. Felfedezéseiket mi is felhasználhatjuk a boldog kapcsolat érdekében.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét