Szervezetünk számtalan kis kirakós darabból áll. Különböző rendszereket alkotnak, amelyek gondoskodnak a védelmünkről, lehetővé tesznek bizonyos készségeket, segítenek túlélni életveszélyes helyzeteket. Ezek együtt a legjobban kidolgozott, leghihetetlenebb találmány, amit a természet valaha alkotott. Próbáld most más szemszögből nézni a megszokott dolgokat, és megérted, miről is beszélünk.
Néhány lenyűgöző jelenséget mutatunk be, ami a testünkben zajlik.
8. A nyelvünk fantasztikus mutatványokat végez, miközben beszélünk.
A nyelvünk nélkül a beszédünk kevésbé változatos lenne. A nyelv a legmozgékonyabb és legrugalmasabb izma az emberi testnek. Csak egyetlen oldala rögzített, éppen ezért elképesztő helyzeteket tud felvenni.
7. A bőrünk rugalmas.
Bőrünk bizonyos területei saját méretüknek 2-3-szorosára képesek nyúlni, de ez nem minden négyzetcentiméterére igaz. Az angol Gary Turner rendelkezik a világon a legrugalmasabb bőrrel. Bőre annyira laza, hogy 15 centiméterre is ki tudja húzni. Erre 10.000-ből csupán egy ember képes.
6. Többféle könnyünk van.
Az embernek 3 fajta könnye van, melyek kémiai összetételükben különböznek egymástól és különböző helyzetekben termelődnek.
- A bazális könnyek folyamatosan jelen vannak, ezek tartják nedvesen a szemünket.
- A reflexkönnyeket irritáció váltja ki, például a hagymapucolás vagy a füst.
- Az érzelmek által kiváltott könnyek akkor potyognak a szemünkből, mikor szomorúak vagy boldogok vagyunk. Az összes könny egyformának tűnik, de mikroszkóp alatt látható a köztük lévő különbség.
5. Az írisz egy csomó apró és kísérteties izomból áll.
Az írisz olyan a mikroszkóp alatt, mint egy pókháló egy fekete lyuk körül. Valójában ez a háló sok, membrán nélküli izom. És ezek az izmok el tudnak fáradni, ezért van az, hogy a nap végére lassúbb a fényre adott reakciónk.
4. Apró földönkívülinek néztünk ki.
Tudósok szerint az ember az evolúció minden szakaszán keresztül megy az anyaméhben. Ez az oka, hogy mindenkinek van farka, valamint kopoltyúszerű rendszer figyelhető meg, és úszóhártyás ujjak láthatóak. Erről talán már hallottál, de valószínűleg még sosem láttad.
3. A fehérvérsejtek folyamatosan keresik a “betolakodókat”.
A fehérvérsejtek olyanok, mint egy hadsereg, amely különböző hadosztályokkal rendelkezik, így harcol a fenyegetések ellen. És itt nem csak a baktériumokról van szó.
A képen egy olyan férget láthatsz, amit eozinofilek támadnak meg, olyan fehérvérsejtek, melyek csak a többsejtű fenyegetésekkel foglalkoznak, amilyenek a paraziták.
2. A fogainkat egész baktériumkultúrák borítják.
Mindannyian tudjuk, hogy a fogakon dentális plakkok vannak, de nem vagyunk tisztában azzal, hogy pontosan ez mit is jelent. Ezek baktériumok (a képen úgy néznek ki, mint a rágógumi), melyek rózsaszín anyagot termelnek, ami valójában sav. Az első néhány órában ezt a savat a nyál semlegesíti, de aztán a plakk egyre vastagabbá válik, a nyál már nem tud áthatolni rajta, a sav pedig elkezdi feloldani a fogzománcot. Ez vezet fogszuvasodáshoz.
1. Van auránk.
A módszert, amivel a testünk által termelt, láthatatlan gázok, részecskék és pára áramlását le lehet fotózni, Schlieren-fotózásnak nevezik. Ilyenkor egyfajta burkot látunk a testünk körül, és ha jobban megnézzük, akkor részecskék és illatanyagok keverékét fedezhetjük fel benne. Mindenkit egyedi burok vesz körül.
Tudsz más lenyűgöző vagy érdekes tényt, amit hozzáadnál a listához?