7 módszer, amivel megtaníthatod a gyerekednek, mi a biztonságos és mi a fenyegető érintés

0

Az, hogy megtanítod a gyermekednek, hogy az idegenek veszélyt jelenthetnek, nem biztos, hogy elég ahhoz, hogy maximális biztonságban tudd és megóvd őket a zaklatástól. Bár a legtöbb gyerek 4 éves korában már képes megérteni a biztonságos és fenyegető érintés közti különbséget, ha jobban belemész a részletekbe, könnyen összezavarhatod őket. De ha megtanulják a különbséget, képesek lesznek megfelelően reagálni és időben szólni neked, még mielőtt a dolgok rosszra fordulnának.
A következő módszerek segítségével még az egészen kicsi gyerekekkel is nyíltan és kellemetlenség nélkül beszélgethetsz erről a témáról.

1. Keress egy csendes helyet, ahol nincsenek zavaró tényezők.

Az első lépés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a beszélgetés sikeres legyen. Ezért fontos, hogy te is készen állj beszélni a biztonságos és a fenyegető érintésről, és ne erőltesd a témát. Válassz egy nyugodt helyet, ahol zavartalanul beszélgethetsz a gyermekeddel. Kellemesebbé teheted a légkört, ha megfogod a gyerek kezét vagy együtt ültök a földön.

Magyarázd el a gyermekednek, hogy nincs rendben, ha:

  • megérinti valaki más intim részeit;
  • valaki a szeme láttára érinti meg a saját intim részeit;
  • valaki megkéri, hogy érintse meg az intim részeit;
  • valaki megkéri, hogy vegye le a ruháit vagy meztelenül fotókat, videókat készít róla;
  • valaki meztelen emberekről mutogat képeket vagy videókat.

2. Hagyd, hogy összehasonlítsa a biztonságos és a fenyegető érintést.

Miután megvolt az első beszélgetésetek, itt az ideje, hogy a gyerek magyarázza el neked, mit jelent a biztonságos és a fenyegető érintés. Így ellenőrizheted, mennyit értett meg a legutóbbi beszélgetésetekből. Kérd meg, hogy mondjon példákat a kétfajta érintésre. Szerepjáték keretében megkérdezheted tőle: “Mit tennél, ha…?” vagy “Kinek mondanád el, hogy…?” és így tovább. A gyereknek meg kell értenie, hogy egy kézfogás, egy ölelés, egy vállveregetés biztonságos érintés azoktól, akikben megbízhat.

A fenyegető érintés:

  • megfenyegetnek, hogy bántanak, ha valakinek beszélsz róla;
  • megkérnek, hogy ne mondd el senkinek;
  • kényszerítenek, hogy érintsd meg őket;
  • az érintéstől ideges leszel és megijedsz;
  • megérintenek, és ettől kellemetlenül érzed magad;
  • ott érintenek meg a testeden, ahol nem szeretnéd;
  • fájdalmat érzel.

3. Magyarázd el, hogy néha a biztonságos érintés is fájhat.

A gyermek összezavarodhat és a biztonságos érintést is fenyegetőnek tekintheti. Ez általában akkor történik, mikor fájdalmat érez vagy mikor orvos vizsgálja, aki számára idegen. Hozz fel példákat, mint egy tüske eltávolítása, ami fáj, de az egészség érdekében meg kell tenni és biztonságos érintésnek tekinthető.

A lényeg, hogy elmagyarázd a gyermekednek, hogy az orvos néha megérinti az intim részeit annak érdekében, hogy megvizsgálja. Természetesen azt is tedd hozzá, hogy te mindig ott leszel a biztonság érdekében.

4. Bikini segítségével magyarázd el az intim részeket.

Sokan kerülik a testrészek témáját, azt gondolva, hogy a gyerek ehhez még túl fiatal. Ám ezzel előnyt adnak az elkövetőknek. Nyíltnak kell lenned a gyermekeddel, és a korának megfelelően és tisztelettel beszélj az intim részekről és az intim cselekedetekről. Ha kerülöd a témát, azzal téves jelzést és elképzelést közvetíthetsz a gyermek felé. Ha a gyermeked tapasztalt is helytelen viselkedést, azt gondolhatja, hogy ha beszél az intim részekről, azzal bajba sodorhatja magát vagy mérges leszel rá.

Ha kényelmetlennek érzed az intim részek megnevezését, használj egy bikinit példaként. Magyarázd el, hogy azoknak a részeknek a megérintése, melyeket a bikini takar, fenyegető érintésnek tekintendő. Ezzel vizuálisan szemléltetheted a dolgot anélkül, hogy meg kellene nevezned a testrészeket.

5. Magyarázd el, hogy a fenyegető érintést nem kell titokban tartani.

A legtöbb erőszaktevő azt mondja a gyereknek, hogy tartsa a dolgot titokban. A gyerekek pedig többnyire hallgatnak is erre, mert azt hiszik, az ő hibájuk, vagy félnek az elkövetőtől. Magyarázd el a gyermekednek, hogy ha valaki azt mondja, tartsa titokban a fenyegető érintést, azt azonnal el kell mondania neked vagy olyasvalakinek, akit ismer és akiben bízik. Fontos, hogy példákat is mondj neki, valamint szerepjátékot is gyakorolhatsz ehhez a lépéshez.

6. Magyarázd el, hogy van joga nemet mondani.

Az erőszakos esetek 70%-ában az elkövető olyasvalaki, akit a gyermek ismer és akiben megbízik. Éppen ezért egy fenyegető érintés még egy barát vagy rokon részéről is összezavarhatja a gyermeket, hiszen arra tanítottad, hogy megbízzanak ezekben az emberekben, a viselkedésükben bekövetkező, hirtelen változás pedig megijesztheti és összezavarhatja őket.

Ezért kell megtanítanod arra, hogy van joga nemet mondani és kiabálni bármilyen fenyegető érintés esetén. Többször is mondd el neki, hogy a teste az övé, és bármit megtehet, hogy megvédje.

A gyereknek joga van:

  • nemet mondani, és megmondani, hogy nem akarja, hogy megérintsék;
  • rögtön elszaladni a zaklatótól, aki meg akarja érinteni;
  • segítséget hívni, akár kiabálva is;
  • hinni magában, hogy ez nem az ő hibája és nem tett semmi rosszat.

7. Kérd meg, hogy mondjon néhány nevet, hogy kiknek szólna, ha valaki megérinti.

Legalább 5 embert nevezzen meg, akikben megbízna zaklatás esetén. Olyasvalakiket, akikhez fordulhatna, ha valaki fenyegetőleg érintené meg. Ha nem tudna ilyen embert megnevezni, segíts neki. Azt is mondd el, hogy addig beszéljen erről a helyzetről másoknak, amíg valaki nem segít, és sose adja fel.

Volt már ilyen jellegű beszélgetésed a gyerekeiddel? Hány évesek voltak? Van saját módszered, ahogyan a gyermekeid felé fordulsz ezzel a témával kapcsolatban?

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét