7 kockázati tényező, ami miatt nem szabadna visszatartanod a pisilést

0

Visszatartani a pisilést nem egy nagy dolog, de mégis kockázatos szokás. Ha háttérbe szorítod a vizelési ingert, a baktériumok elszaporodását kockáztatod, ami fájdalmas húgyúti fertőzéshez vezethet, vagy akár vesekárosodáshoz is. A testnek megvan a maga természetes ritmusa, mégpedig okkal. Ha ezt nem veszed figyelembe, meglepő módokon árthatsz az egészségednek. Ha a természet legközelebb szólít, ne várasd!

1. Az orvosok szerint semmi baj nincs a zuhanyzás közbeni pisiléssel.

Zuhanyzás közben pisilni nem olyan gusztustalan dolog, sőt, még előnye is van. Először is környezetbarát, hiszen vizet spórolsz, mivel nem kell lehúznod a WC-t. Másodszor, praktikus, mivel nem kell egyből a WC-re rohannod tusolás után. Előnyös a medencefenék számára is, mivel az állva pisilés erősíti az izmokat.

2. Gyengíti a húgyhólyag izomzatát.

Ha néha visszatartod a pisilést, az ártalmatlan dolognak tűnhet, de ha rendszeresen teszed, nemkívánatos következményei lehetnek. Hosszú időn át visszatartani a vizeletet nyomást helyez a húgyhólyagra és a medencefenék izomzatára. Idővel ebből inkontinencia és a húgyhólyag kiürítésének nehézsége fejlődhet ki.

3. Húgyúti fertőzést okozhat.

A húgyhólyag kiürítése segít megszabadulni a húgyutakban természetes módon megtalálható baktériumoktól. De mikor visszatartod a vizeletet, felgyűlhetnek a baktériumok, és tovább szaporodhatnak, ami hosszú távon fertőzéshez vezethet.

4. Megnyúlhat tőle a húgyhólyag.

Normális esetben, mikor a húgyhólyag tele van, kinyúlik, majd visszatér az eredeti formájába. De ha rendszeresen visszatartod a pisilést, megváltozhat a húgyhólyag alakja, és nem fog tudni visszaugrani eredeti méretére.

5. Vesekő.

A pisilés visszatartása vesekövet okozhat, főleg azoknál, akiknek már volt vesekövük vagy hajlamosak erre, mert magasabb a vizeletükben az ásványi anyag tartalom, például a húgysav és a kalcium-oxalát. A vizelet rendszeres visszatartása az ásványi anyagok kristályosodását idézheti elő, amiből kialakulnak a fájdalmas vesekövek.

6. Kevesebbet iszol.

Kevesebbet iszol azért, hogy ritkábban kelljen pisilned. Ez egy klasszikus trükk, amit sokan alkalmaznak, főleg ha úton vannak vagy olyan helyzetekben, mikor nem szeretnék használni a mosdót. Rövid távon ez jó megoldásnak tűnhet, de komoly hátrányai vannak.
Ha kevesebbet iszol, hogy ritkábban kelljen pisilned, ezzel a dehidratációt kockáztatod, vagy elősegíted a húgyúti fertőzések kialakulását. Ha nem iszol eleget, a szervezeted kevesebb vizeletet termel, így a húgyutakban lévő baktériumok nem tudnak megfelelően kiürülni.

7. Nem megfelelően ülsz a WC-n.

A testtartásod – például kényelmetlenül ülsz, vagy kényelmetlen testtartásban próbálod “visszatartani” – csak még tovább rontja a helyzetet, hiszen közben megfeszülnek a medencefenék izmai és a húgyhólyag, ami növeli a fájdalom és a szivárgás kockázatát. A vizelet sokáig történő visszatartása zavart okozhat a szervezet jelzőrendszerében, így nehezebben fogod tudni felismerni, hogy mikor kell a mosdóba menned.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét