6 figyelmeztető jel, ha 7 óránál kevesebbet alszol éjszakánként – hívja fel a figyelmet egy friss tanulmány

0

Mindannyian próbálunk legalább 7 órát aludni éjszakánként. De a különböző tényezők, mint a stressz okozta álmatlanság vagy a külső zavaró tényezők sokaknál megakadályozzák a kellő mennyiségű alvást. A Simba alvástechnológiai cég nemrég a mesterséges intelligencia segítségével fedte fel a kialvatlanság következményeit. A szakértők most arra hívják fel a figyelmet, hogy az alváshiány milyen különböző módokon bosszulhatja meg magát.

1. Hormoningadozás

A Simba 2175 angliai felnőtt bevonásával végzett vizsgálatot. Összegyűjtötték a résztvevők alvási mintáit, a külsejükkel és az egészségi állapotukkal kapcsolatos adatokat. Az összegyűjtött adatokat aztán mesterséges intelligencia segítségével dolgozták fel, ami vizuálisan is megmutatta, milyen hatásai vannak annak, ha valaki kevesebbet, illetve többet alszik 7 óránál. “Az alváshiánytól nemcsak fáradtak leszünk, de az egész testünkre hatással van” – mondta Lisa Artis, a Simba jótékonysági partnerének, a The Sleep Charitynek a vezérigazgatója.

“Alváshiány esetén emelkedik a kortizol szint. Ez egy stresszhormon, aminek a növekedése gyulladásos bőrproblémákat, az ekcéma és a pikkelysömör súlyosbodását, irritációt, bőrpírt és viszketést okoz” – mondta.

2. Bőrproblémák

A szakértő elárulta, hogy a bőr az egyik legelső terület, ahol megmutatkoznak az alváshiány jelei. “Nem elegendő alvás esetén a gyengült vérkeringés hatására a bőr sápadt és fakó lesz, elveszti természetes üdeségét és vitalitását” – magyarázta Artis.

A 24%-a azoknak, akik elégtelen alvásról számoltak be, észrevette, hogy a bőre érzékenyebbé vált. Gyakran számoltak be ekcémáról (16%), pikkelysömörről (7%) és sápadt, durva tapintású bőrről (10%). “Éjjel a bőr azon dolgozik, hogy regenerálja önmagát. A pihenés során fokozódik a vérkeringés, ami támogatja ezt a természetes regenerálódási folyamatot, és elősegíti az üde, egészséges bőr kialakulását.”

3. Törékeny körmök

A résztvevők 15%-a számolt be arról, hogy az elégtelen alvás mellett elkezdtek töredezni a körmei. Ebből kiderült, hogy potenciális összefüggés van az alváshiány és a körmök gyenge egészsége között. Ennek az lehet az oka, hogy a test természetes regenerálódási folyamatában zavar keletkezik, pedig a körmök egészségéhez létfontosságú volna.

4. Hízás

A kialvatlanság összefügg a súlygyarapodással is. A tanulmány szerint 26%-a azoknak, akik nem aludtak eleget, túlsúlyos volt, 32%-uk pedig puffadást tapasztalt. “Alvás közben a test egyensúlyba hozza a hormonokat, mint a ghrelin és a leptin, melyek az éhséget és a jóllakottságot szabályozzák” – magyarázta Artis.

Kellő pihenés hiányában a ghrelin szintje megemelkedik, ettől az ember éhesebb lesz. A leptin szintje viszont csökken, ezzel együtt csökken a jóllakottság érzése. “A hormonális kiegyensúlyozatlanság túlevéshez vezet, különösen a magas kalóriatartalmú, cukros ételek iránti sóvárgás fokozódik.”

Artis szerint a kialvatlanság különbözőképpen játszik szerepet a nők és a férfiak hízásában. “A nők általában a csípőjükön és a combjaikon vehetik észre a hormonális változások következtében megjelenő zsírlerakódást, míg a férfiaknál a hason növekszik meg a zsír mennyisége a csökkenő tesztoszteron szint miatt” – mondta.

5. Egyensúlyzavar a test belső hőmérsékletében

Egy másik meglepő hatása az alváshiánynak a hideg kéz és láb jelentkezése. “A testhőmérsékletet szintén a cirkadián ritmus szabályozza. Az alváshiány károsíthatja a test belső hőmérsékletének szabályozási rendszerét, ingadozást és kellemetlen érzést okozhat a végtagokban” – magyarázta Artis.

6. Székrekedés

Egy másik tanulmányban potenciális kapcsolatot fedeztek fel az alvászavarok és a különböző típusú székrekedések között. Az eredmények szerint azok, akik nem aludtak eleget, nagyobb eséllyel tapasztaltak székrekedést. Ez rávilágít az alvás minősége és a bélrendszer működése között fennálló kapcsolatra.

Hogy kinek mennyi alvásra van szüksége, azt több tényező is befolyásolja. Egy egészséges felnőttnél ez 7-9 óra.

Olyan tényezők vannak erre hatással, mint az életkor, az egészségi állapot és az egyéni sajátosságok. Egyeseknek alapvetően több alvásra van szükségük, mint másoknak. A kamaszok, a gyerekek és a kisbabák több pihenést igényelnek a fejlődés miatt. Az újszülöttek alvásigénye napi 8-16 óra között mozog.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét