A gyermekvállalás az egyik legszemélyesebb döntés. Delilah esetében azonban nem így volt. 42 évesen, anyja nyaggatása miatt belement, hogy ő is édesanyává váljon, hiszen csak így részesedhet a családi vagyonból. A megállapodás azonban hamarosan egy sor váratlan eseményt hozott magával, Delilah élete pedig a feje tetejére állt.
A férjemmel sosem akartunk gyereket. Mikor 40 éves lettem, anyám azt mondta: “Ha nem adsz unokát, egy fillért sem látsz a pénzemből!” Lett egy lányom, akit nagyrészt anyám nevelt.
15 évvel később anyám meghalt. Bementem a szobájába valamiért, és megdöbbenve láttam, hogy a szekrénye szinte teljesen üres, az összes értékes holmija eltűnt. Csak egy elrejtett ékszerdobozt találtam. Kinyitottam, benne egy cetli volt: “Sajnálom, de a megfelelő embert kellett választanom…” Hátborzongató érzés fogott el, de még mindig nem értettem, miről van szó.
Eljött a végrendelet ismertetésének ideje. Majdnem elájultam, mikor meghallottam, hogy szinte a teljes vagyonát a lányomra hagyja, amint betölti a 18. évét. Addig én havi 1000 dollárt kapok, amit rá kell fordítanom. Ez minden.
Mi a legrosszabb az egészben? Hogy a lányom tudta ezt. Anyám mesélt neki erről.
Tudom, hogy anyám neheztelt rám, amiért a terveivel ellentétben nem vettem át a családi vállalkozást. Egy unokát akart magának, akit kedvére formálhat, és én csak egy eszköz voltam ehhez.
Most úgy érzem, átvert az örökléssel kapcsolatban, de a lányommal annyira nem jó a viszonyom, hogy anyagi támogatást kérjek tőle. Hogyan kezeljem ezt?
Tudom, hogy úgy hangzik, mintha csak a pénzért vállaltam volna gyereket, de elsősorban azért tettem, hogy örömet okozzak anyámnak, aki mindig is kudarcként tekintett rám.
Koncentrálj a lányoddal való kapcsolatod szorosabbra fűzésére.
Ahelyett, hogy az örökségre veszteségként tekintenél, lásd benne a lehetőséget, mint érzelmi hidat közted és a lányod között.
A viszonyotokat nagyrészt édesanyád hatása befolyásolta. Kezdd apró lépésekkel, tervezz közös programot, olyan tevékenységet, mellyel közelebb kerülhettek egymáshoz. Fejezd ki az őszinte érdeklődésedet az élete iránt, és eleinte ne említsd az örökséget. Idővel, ha a bizalom már kiépül köztetek, magától akar majd bevonni a döntéseibe, mikor hozzájut a pénzhez.
A saját függetlenséged és a jövőd.
Ahelyett, hogy az elmaradt örökségen rágódnál, készíts olyan tervet, ami anyagiak tekintetében függetlenné tesz téged anyád örökségétől.
Az örökségtől függetlenül biztosítsd be pénzügyileg a jövődet. Gondold át a karriercéljaidat, a költségvetésedet, akár kérj jogi vagy pénzügyi tanácsot, hogy a legtöbbet hozhasd ki abból, amid van. Sokat segíthet, ha beszélsz egy terapeutával vagy tanácsadóval, aki segít feldolgozni a becsapottság érzését, és újra rátalálni az önbecsülésedre, az édesanyád elvárásai nélkül.
Átláthatóság a lányoddal az örökséggel kapcsolatban.
Nyíltan, ellenségeskedés nélkül beszélgess a lányoddal. Kérdezd meg, hogyan érez a végrendelettel kapcsolatban, és mit mesélt neki erről a nagyanyja.
Ez segíthet megérteni az ő nézőpontját, és lehetőséget teremthet arra, hogy a felnőtté válásban támogasd őt. Ne úgy hangozzon a beszélgetés, mint egy támogatásért való könyörgés; helyette inkább úgy fogja fel, mint egy esélyt arra, hogy kapcsolatot teremtsetek és tanuljatok egymástól.
Kérj jogi tanácsot a végakarattal kapcsolatban.
Ha szerinted édesanyád döntése nem volt korrekt vagy a neheztelés motiválta, konzultálj egy ügyvéddel arról, hogy van-e bármilyen lehetőséged megtámadni a végrendeletet.
Készülj fel arra, hogy minden úgy marad, ahogyan a végrendeletben le van írva, de tisztábban láthatsz, ha megismered a jogi helyzetedet. Ez a későbbiekben feszültséget okozhat a lányoddal való kapcsolatodban, ezért előtte gondosan mérlegeld az érzelmi következményeket.