Az arcunk nemcsak az önkifejezést szolgálja, de fontos mutatója egészségi állapotunknak is. A változások a bőrön, a szemnél vagy az arcvonásokban különböző egészségügyi problémákat jelezhetnek. Ha odafigyelünk ezekre, és idejében felfedezzük őket, mielőbb hatékonyan kezelhetjük a betegségeket.
1. Xanthelasma
A xanthelasma többnyire ártalmatlan, sárgás duzzanat vagy kinövés a szemhéjakon vagy azok sarkában, az orrhoz közel. Akkor alakul ki, mikor a koleszterin felhalmozódik a bőr alatt.
Bár a xanthelasma önmagában nem ártalmas, gyakran más egészségügyi problémákhoz kapcsolódva jelenik meg, mint a cukorbetegség, a magas koleszterinszint vagy a pajzsmirigyproblémák. A xanthelasma azt is jelezheti, hogy a jövőben szívproblémával vagy a koleszterinszint megemelkedésével számolhatunk, még akkor is, ha jelenleg ez normális.
A xanthelasmával rendelkező emberek felének magas a koleszterinszintje, többnyire örökletes tényezők vagy májproblémák miatt. A koleszterinre való odafigyeléssel, a cukorbetegség és a magas vérnyomás megfelelő kezelésével, a dohányzás abbahagyásával és az egészséges testsúly megőrzésével csökkenthetjük a xanthelasma kialakulásának esélyét.
Megfelelő orvosi kezeléssel a xanthelasma kordában tartható. Bár önmagában ártalmatlan, fontos odafigyelni a cukorbetegségre és a koleszterinszintre ennek kapcsán.
2. Cheilitis
A cheilitis a száj sarkának berepedezése, gyulladása. Gyakran más problémát jelez, például fertőzést vagy vitaminhiányt. Sokszor fordul elő idősebbeknél, mivel kiváltó oka lehet az életkor, a műfogsor viselése és a nem megfelelő szájhigiénia.
Ha észleled a tüneteit, érdemes orvoshoz fordulni, hogy fény derüljön az esetleges vitaminhiányra (főként B vitaminok), a vas és a cink hiányára.
Fontos a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend, mivel ezzel csökkenthető a cheilitis kialakulásának kockázata. Ha huzamosabb ideig fennáll, a megfelelő kezelés érdekében keress fel orvost.
3. Melasma
A melasma gyakori bőrprobléma, mely barna, szürkésbarna foltokat okoz, leginkább az arcon. A foltok általában az orcán, az állon, az orrnyergen, a homlokon és a száj fölött alakulnak ki. A nők hajlamosabbak a melasmára, mint a férfiak, gyakran jelentkezik terhesség alatt. Azok is nagyobb kockázatnak vannak kitéve, akik fogamzásgátlót vagy hormonokat szednek.
A melasma kialakulása gyakran a hormonszint változásával van összefüggésben. A pigmentáció többnyire elhalványul szülés vagy a tabletták szedése után. A stressz szintén melasmára hajlamosító tényező.
A melasma nem veszélyes, de az önbizalom terén problémákat okozhat. Kezelése többféleképpen lehetséges, a bőrgyógyászok sokat segíthetnek ebben.
4. Milia
Apró, fehér vagy sárgás duzzanatok, a bőrön, általában a szem körül, az orcán, a homlokon, de máshol is megjelenhetnek. Keratin alkotja őket, a bőrben lévő fehérje, és akkor alakulnak ki, mikor a fehérje beszorul a bőr alá.
Aprók aknénak vagy kiütésnek tűnik, de nem az. A milia kialakulhat a bőrt ért trauma után vagy szteroid tartalmú krémek használata következtében, de pontos oka ismeretlen.
A milia ártalmatlan, ahogyan jött, úgy magától el is tűnik. Ha mégsem vagy a szem közelében található, az orvos óvatosan eltávolíthatja.