Létezik egyszerűbb dolog annál, mint zuhanyzás után megszárítani és megformázni a hajadat? Egyszerűnek tűnik, de kiderült, hogy ennek is megvannak a maga buktatói. A hajszárítónak a hajtól való távolsága, a hőmérséklet, de még a fújás iránya is olyan tényezők, melyekre gondolni kell.
A következőkben megismerheted azokat a hajszárítással kapcsolatos hibákat, melyeket a legtöbben elkövetünk.
1. Kizárólag meleg levegővel szárítod a hajad.
Szinte minden hajszárítón van hideg levegős funkció is, és nem véletlenül. A hideg levegő segítségével fixálhatod a már beszárított frizurádat. Ez lelassítja a nedvesség párolgását, a hullámok így tartósabbak lesznek. De jó megelőzés a hajvégek töredezésére is.
2. Rossz irányból szárítod.
A tövétől a hajvégek felé, a hajnövekedés irányába fújasd a levegőt. Máskülönben a hajszálak pikkelyei kinyílnak, a haj pedig könnyebben összegubancolódik. Ha a hajtőtől a hajvégek felé szárítasz, a pikkelyek szépen kisimulnak, és fényesebb lesz a hajad.
3. Nem megfelelően tartod a hajszárítót.
Természetesnek tűnik, hogy az ügyesebb kezeddel fogod a hajszárítót. Mégsem helyes így, hiszen ennek a kezednek az erejére és ügyességére van szükséged ahhoz, hogy megformázd a hajad, szétválaszd a tincseket. Az ügyesebb kezeddel hatékonyabban tudod használni a fésűt, jobban tudod kontrollálni a folyamatot, és kevesebb erőfeszítést fog igényelni a hajszárítás.
4. Lefelé húzod a hajad.
Ha lefelé húzod és szárítod a hajad, ne is reménykedj, hogy dúsnak fog tűnni. Húzd inkább felfelé, emeld meg a tincseket egy fésűvel, és fújj alá meleg levegőt. Így dúsabb és szebb lesz a végeredmény.
5. Túl közel tartod a hajszárítót.
Ha túl közel van a fejedhez, nemcsak törékenyebb lesz a hajad, de a fejbőröd is megéghet. 30 cm az ajánlott távolság, amit meg kellene tartanod a hajad és a hajszárító között. Hogyan tudod lemérni? Csak tartsd a hajszárítót kinyújtott karral.
6. Nem osztod részekre a hajad.
Gyakran egyben szárítjuk a hajunkat, előre-hátra mozgatjuk a hajszárítót. A szárítás gyorsabb és hatékonyabb is lesz, ha 4-5 részre osztod a hajad, és mindegyiket csipeszekkel rögzíted. Próbálj készíteni egy függőleges (a homlokodtól a nyakadig) és egy vízszintes választékot (az egyik füledtől a másikig).
7. Túl sokáig van törölközőbe csavarva a hajad.
Fél óránál tovább ne szárítsd a hajad törölközővel, főleg, ha az pamutból készült. A pamut részecskéi dörzsölést okoznak, ami még sérülékenyebbé teszi a hajat a hajszárítás előtt. Válassz puhább, mikroszálas anyagból készült törölközőt, és az a legjobb, ha 10 percnél tovább nem tartod a hajadon. A sűrű, vastag szálú hajnak legalább félig száraznak kell lennie, mielőtt elkezdenéd használni a hajszárítót. A vékony szálú vagy közepesen vastag szálú haj esetén 80%-ban száraz hajat kezdj el szárítani hajszárítóval.
8. Elfeledkezel a hővédelemről.
Ez a tipp elsősorban azoknak lesz nagyon hasznos, akik legalább hetente egyszer vagy még gyakrabban használnak hajszárítót. Használj hővédő készítményt, hogy megóvd a hajad a forró levegő káros hatásaitól. A hővédelemről már a hajmosás közben gondoskodhatsz, de használhatsz olyan terméket is, amit hajmosás után kell felvinni a hajadra és nem kell kiöblíteni. Az első csoportba tartoznak a hővédő hatású samponok és balzsamok, a másodikba pedig a különböző spray-k, krémek, olajok.
Olyan módszert válassz, ami megfelelő a hajadnak. Jobb, ha az alkoholtartalmú termékeket kerülöd, ha száraz a hajad. Ha zsíros vagy normál hajad van, ne használj olajalapú készítményeket.
9. Nem használod a szűkítő fejet.
A hajszárítódhoz valószínűleg kaptál tartozékként egy szűkítő fejet. Ez a kiegészítő segíti a forró levegő bizonyos irányba történő áramlását. Ennek hatására a haj kevésbé fog gubancolódni, töredezni, és megóvhatod a túlzott forróságtól is. Ha a levegőt a szűkítővel a hajtövekre irányítod, extra volument adhatsz a frizurádnak.
10. Túl hamar mész ki a szabadba.
Miután befejezted a hajad szárítását, próbálj még egy kis időt otthon tölteni. A hőmérséklet drasztikus változása negatívan hat a haj dússágára, és a fejbőrnek is árthat.
11. Diffúzorral kezded a hajszárítást.
Ezzel növeled a töredezés és a gubancolódás esélyeit, hiszen a nedves haj jóval törékenyebb, és a diffúzorral még intenzívebb a hajszálakat érintő trauma. Kezdd a szárítást a szűkítő fejjel, normál sebességgel és átlagos hőmérséklettel. Ha a hajad már szinte megszáradt, akkor használhatod a diffúzort.
12. Nem szentelsz figyelmet a különböző fejekre.
A hajszárítókhoz való kiegészítő fejek készülhetnek fémből, kerámiából és műanyagból. A fém eszközökkel pontosabban tudod formázni a hajad, azonban ezek hamarabb átforrósodnak, és kárt tehetnek a hajban. Ezért jobb, ha a fém fejet csak különleges alkalmakkor használod, a mindennapos hajformázáshoz pedig inkább a kerámia vagy a műanyag kiegészítőket alkalmazod. Ezektől a haj nem lesz kócos, és sokkal egyenletesebben oszlatják el a hőt a hajszálakon.
13. Nem tisztítod ki a hajszárítót.
Kipucoltad valaha a hajszárító szűrőjét? Itt az ideje megtenni, hiszen az ezen összegyűlő piszok nemcsak a készüléket károsítja, hanem a hajadat is. A szűrőn összegyűlik a por és mindenféle egyéb szennyeződés, melyek lassítják a levegő áramlását, ezzel növelik a hajszárítóból érkező levegő hőmérsékletét. Ettől a készülék kigyulladhat, tönkremehet.
Nagyon fontos rendszeresen tisztítani a hajszárító szűrőjét. Ha heti egyszer használod, tisztítsd havonta egyszer. Gyakoribb használat esetén havonta 2 tisztítás ajánlott.
14. Maximum hőmérsékleten szárítod vele a hajad.
Az egyik legnagyobb hiba, mivel így a haj nagyon kiszárad és törékennyé válik. Ezért a legmagasabb hőmérsékletet csak különleges alkalmakkor használd, például ha bonyolult frizurát készítesz vagy a göndör hajadat szeretnéd kiegyenesíteni. Leggyakrabban az átlagos hőfokot használd.
15. Egy irányba tartod a hajszárítót.
Sokan úgy szárítják a hajukat, hogy közben végig egy irányba tartják a hajszárítót. A hajszárítónak folyamatosan mozognia kell, változtatni kell a szögét, és körbe kell forgatni a fej körül. Így gyorsabban lesz száraz a hajad, és szebb lesz a kész frizura is.