Sokan idegesek az interjúkon, hiszen nem könnyű jó állást és jó fizetést szerezni. Ráadásul a munkáltatók igencsak válogatósak tudnak lenni, számos különböző módszerrel próbálják kideríteni, milyen ember is az, akit éppen interjúztatnak. De ne aggódj, az ilyen esetekre is van néhány tippünk!
1.
Egy interjú kellős közepén voltam, a karriercéljaimról kérdeztek, mikor kaptam egy csavart labdát: “Ha nyerne 10 millió dollárt, mihez kezdene?” – kérdezte a pasas, majd hátradőlt a székében. Egy pillanatra lefagytam.
Végül azt válaszoltam: “Vennék a szüleimnek egy házat, köszönetképp mindenért, amit értem tettek, a maradék pénzt pedig befektetném, hogy bebiztosítsam a jövőmet.” Bólogatott, az arcáról semmit nem tudtam leolvasni.
Az interjú végén mosolyogva azt mondta: “Fel van véve.” Úgy tűnik, korábban volt dolga olyanokkal, akik nem tudtak hosszú távon gondolkodni. Az én válaszom megmutatta neki, hogy beleférek a csapatába.
2.
A férjemmel elpróbáltuk az állásinterjúmat. “Mit mondanál, ha azt kérdeznék, mikor tudsz munkába állni?” kérdezte a férjem. Gyorsan válaszoltam: “Azt mondanám nekik, hogy amilyen hamar csak lehet!”
A férjem ingatta a fejét. “Rossz ötlet. Azt kell mondanod, hogy két hét múlva. Ezzel megmutatod, hogy hűséges vagy a jelenlegi munkáltatódhoz, nem hagyod ott csak úgy.”
3.
A barátnőm állásinterjúra készült, és azt mondta: “Azt mondom majd nekik, hogy 60.000 dollárt szeretnék.” Azt mondtam neki: “Ne mondj nekik rögtön összeget! Hagyd, hogy először ők tegyenek egy ajánlatot. Így több lehetőséged lesz alkudozni.”
4.
Pár nappal ezelőtt állásinterjún voltam, azt kérdezték tőlem: “Mi a legfőbb gyengesége?” Lefagytam. Azt akartam mondani, hogy perfekcionista vagyok, de eszembe jutott egyik barátom tanácsa: “Ez közhely! Légy őszinte, és ne mondj olyat, amiről úgy tűnik, mintha egy erősségedet akarnád elbújtatva tudatni velük.”
Ezért azt feleltem, hogy hajlamos vagyok túlzottan belemerülni a feladatokba, mert nagyon fontos számomra a minőség. De azt is elmondtam, hogy szeretném megtanulni, hogyan bízzak jobban a csapatomban, ezzel megmutattam, hogy fejlődni akarok.
5.
Egyszer azt kérdezték, mi a legnagyobb szakmai sikerem. Elkezdtem mesélni egy nagy projektről, amit én vezettem, aztán rájöttem, hogy annak semmi köze ahhoz a munkához, amit megpályáztam.
Az egyik barátom később azt mondta: “Bizonyosodj meg róla, hogy a sikered passzol a cég igényeihez. Mutasd meg nekik, hogy amit elértél, az hogyan válhat az ő hasznukra.” Mikor legközelebb feltették ezt a kérdést, a teljesítményemet úgy meséltem el, hogy az passzoljon a vállalat céljaihoz.
6.
Az utolsó állásinterjúmon azt kérdezték, hogyan kezelem a stresszt. Magabiztosan válaszoltam: “Higgadt maradok és megoldom a problémát.” De egy mentor azt tanácsolta: “Példát kell hoznod az életedből. Cselekvés közben akarnak látni, nem csak egy általános választ hallani.”
A következő interjún, mikor a nyomásról kérdeztek, meséltem nekik arról, mikor egy nehéz projekten dolgoztam egy csapattal, és hogy hogyan küzdöttünk azért, hogy minden jól sikerüljön. Ez sokkal meggyőzőbb válasz volt.
7.
Volt egyszer egy interjúm, ahol a fizetési igényemről kérdeztek. Pánikomban azt mondtam: “Amennyire önök gondolnak!” Az interjúztató úgy bámult rám, mintha azt mondtam volna, ingyen is hajlandó vagyok nekik dolgozni.
Gyorsan hozzátettem: “Csak vicceltem… Beszéljünk a számokról.” Utána egy barátom azt javasolta: “Legközelebb ne tűnj olyannak, mint aki ingyen pizza után ácsingózik.”
8.
Mikor megkérdezték, miért hagytam ott az utolsó állásomat, azt mondtam: “Mert a főnököm egy… hogy is mondjam, nehéz természetű ember volt.” Az interjúztató rám kacsintott, és azt mondta: “Érdekes… Mit ért azon, hogy nehéz természetű?”
Gyorsan feleltem: “Olyan helyet keresek, ahova jobban illek, ahol jobban tudok fejlődni.” Egy barátom később azt mondta: “Légy szakmaias. Senki sem akar a főnököd nehéz természetéről hallani.”
9.
Egyik interjún megkérdezték, hogyan kezelem a nyomást. Azt mondtam: “Higgadt és koncentrált maradok.” De rájöttem, hogy ez nem elégséges.
Példát is kellett mondanom! A barátom azt mondta: “Beszélj arról, mikor határidőd volt vagy nyomás alatt oldottál meg egy komoly problémát.”
10.
Az interjúztatók szeretik tudni, hogyan rangsorolod a feladatokat. Ahelyett, hogy azt mondanád, listát írsz, inkább magyarázd el a folyamatot, amit követsz.
Pl.: “Először meghatározom a sürgős feladatokat, a nagyobb projekteket kisebb részekre bontom, könnyebben kezelhető lépésekre. Így koncentrált tudok maradni és be tudom tartani a határidőket.” Értékelni fogják a világos, praktikus megközelítésedet.”
11.
Figyelj rá, hogy ne légy túl specifikus. Például ne mondd azt, hogy: “Egy csendes irodára van szükségem, ahol nincsenek zavaró tényezők.” Helyette próbálkozz azzal: “A legjobban olyan környezetben tudok dolgozni, ahol az együttműködés és a kommunikáció van előtérbe helyezve, de szeretem, ha van terem fókuszálni, ha arra van szükség.”
Ezzel megmutathatod, hogy rugalmas vagy, de azt is tudod, hogyan tudsz a legjobban teljesíteni.”
12.
Ha azt kérdezik, hogyan kezeled a konfliktusokat, arra kíváncsiak, tudsz-e higgadt és profi maradni az ilyen helyzetekben.
A jó válasz nagyjából így hangzik: “Mikor kialakul egy konfliktus, higgadt maradok, meghallgatom az összes felet, és próbálok olyan megoldást találni, ami mindenki számára megfelelő. Szerintem a nyílt kommunikáció a kulcs a problémák hatékony megoldásához.”
13.
Interjú előtt nézz utána az adott cégnek. Nem kell róla mindent tudnod, de légy tisztában a folyamatban lévő projektjeikkel, a küldetésükkel és a vállalati kultúrával. Ezzel megmutathatod, hogy valóban érdeklődsz irántuk.
Pl.: “Olvastam az új kezdeményezésükről, hogy új piacokon szeretnének terjeszkedni. Izgatottan várom, hogy a képességeimmel hozzájárulhassak ehhez a növekedéshez.”
14.
Mikor azt kérdezik, hogyan kezeled a kritikát, fontos, hogy tudasd, elfogadod a visszajelzést és tanulsz belőle. Jó válasz például: “A kritikára fejlődési lehetőségként tekintek. Szánok rá időt, hogy megértsem a kritikát, és mindig nyitott vagyok arra, hogy javítsak a hozzáállásomon.”
Kérdések, melyek felmerülhetnek benned.
- Hogyan válaszolj a becsapós kérdésekre?
Mikor trükkös kérdést kapsz, végy egy mély lélegzetet és ne ess pánikba. Semmi baj azzal, ha szánsz egy perceg a gondolkodásra. Próbálj őszinte maradni és jól átgondolt választ adni. Ha bizonytalan vagy, mondd azt: “Ez nagyon jó kérdés, hadd gondolkodjak egy pillanatig.” - Mi a legnehezebb kérdés, amit interjún kaphatsz?
A nehéz kérdések közé tartozik például: “Mi a legfőbb gyengeséged?” vagy “Miért hagytad ott az előző állásodat?” Ezektől kellemetlenül érezheted magad, de a legjobb módszer, ha őszinte vagy és arra koncentrálsz, mit tanultál az előző tapasztalataidból. - Hogyan tehetsz jó benyomást az interjúztatóra?
Légy őszinte, de ne fellengzős. Mutasd meg, hogy utánanéztél a cégnek és a pozíciónak is. Hozz példát a korábbi tapasztalataidból, hogy szemléltesd, helyt tudsz állni a pozícióban. Légy udvarias és tegyél fel átgondolt kérdéseket. - Milyen különleges kérdéseket tehetnek fel az interjún?
Néha az interjúztatók fura kérdésekkel lepnek meg, például: “Ha állat volnál, mi szeretnél lenni?” vagy “Hogyan oldanád meg X problémát források nélkül?” Ezekkel a kérdésekkel a kreativitásodat és a problémamegoldó képességedet tesztelik, így hát állj a sarkadra és adj kreatív választ. - Hogyan maradj nyugodt az interjú során?
A gondolkodásmódodon és a felkészültségeden múlik, hogy higgadt maradj. Az interjú előtt gyakorold be a válaszokat az általános kérdésekre, hogy ne érjenek váratlanul. Emlékeztesd magad, hogy az interjú csupán egy beszélgetés. Az interjúztatónak pedig nem az a célja, hogy csapdába csaljon, csak tudni akarja, jó választás volnál-e. - Melyek a leggyakoribb hibák egy interjún?
Gyakori hiba, hogy túl sokat vagy éppen túl keveset beszélsz. A válaszaid legyenek összeszedettek és relevánsak. Ha interjú végén nem teszel fel kérdést, attól pedig érdektelennek tűnhetsz. Ne feledd, soha ne beszélj negatívan az előző munkaadódról. - Hogyan készülj fel a viselkedésalapú interjúra?
Használd a STAR módszert: helyzet (Situation), feladat (Task), cselekvés (Action), eredmény (Result). Gondolj a korábbi tapasztalataidra, ahol bemutattad azokat a képességeidet, melyekre kíváncsiak voltak, és építsd fel a válaszaidat úgy, mint egy történetet. Ez segít világosan és relevánsan gondolkodnod. - Milyen kérdést tegyél fel az interjú végén?
A végén kérdezz a csapatról, melyben dolgoznál, arról, hogy az adott pozícióban mit értékelnek sikerként, vagy kérdezz a vállalati kultúráról. Ezzel megmutathatod, hogy érdekel, hogyan illesz bele a nagyobb képbe. - Hogyan fejlesztheted az interjúzási képességeidet?
Gyakorolj! Játszd el az interjúkat a barátaiddal vagy egy tükör előtt. Hallgasd meg a visszajelzéseket, és dolgozz a magabiztosságodon. Ne felejts el felkészülni az általános és a különleges kérdésekre sem. - Melyek az intő jelek egy állásinterjún?
Figyelmeztető jel lehet, ha az interjúztató homályosan fogalmaz a pozícióval vagy a vállalati kultúrával kapcsolatban, vagy szétszórtnak tűnik. Ha az interjúztató késik vagy úgy tűnik, nem érdeklik a válaszaid, az jelezheti, hogy az adott cég nem lenne a legjobb választás számodra. Hallgass a megérzéseidre!