11 álszent viselkedési forma, amit a szülők mutatnak a gyereknek úgy, hogy észre sem veszik

0

A szülők csak a legjobbat szeretnék a gyereküknek, de néha szándékaik ellenére megbántják őt. Zavaros jeleket küldenek a gyerek felé, nem foglalkoznak a véleményével, áthágják azokat a szabályokat, amiket ők maguk állítottak fel. Ha jót is akarnak, az ilyesmivel csak összezavarják a gyereket, aki elbizonytalanodik, hogyan is kellene viselkednie a nagybetűs életben.

Cikkünkben álszent, képmutató viselkedési formákat mutatunk be. A szülők gyakran nem is tudják, hogy elkövetik ezeket.

1. “Te nem hazudhatsz senkinek, de én igen.”

A szülők arra tanítják a gyerekeket, hogy mindig az igazat mondják, és hogy a tetteikért vállalják a felelősséget. De sokszor áthágják ezt a szabályt. Füllentenek, szépítik az igazságot, és eltitkolnak dolgokat, hiszen “semmin nem változtatna, ha kiderülne”. Egy gyerek szemében ez meglehetősen képmutató viselkedés.

2. “Neked egyedül kell aludnod, nekem nem.”

A szülők azt hiszik, hogy az együtt alvás lerombolja a gyerek önállóságát, ezért nem fekszenek mellé, és nem várják meg, hogy elaludjon. A kérdés az, hogy akkor a felnőttek miért alszanak együtt, ha a gyereknek egyedül kell aludnia? Egyes pszichológusok szerint, ha a szülő a gyerek mellé fekve várja meg, hogy elaludjon, az erősíti a köztük lévő kötődést, és javítja a gyerek mentális egészségét.

3. “Én el tudom dönteni, hogy mikor vagyok éhes, de te nem.”

Az egészséges táplálkozás fontos, de mindenkinek megvannak a kedvenc ételei, és néha úgy érezzük, egyszerűen nem szeretnénk megenni bizonyos dolgokat. A felnőtteknek van lehetőségük arra, hogy akkor kényeztessék magukat finomságokkal, amikor csak akarják. Ha nem éhesek, akár ki is hagyhatják az ebédet. De a gyerek ezt nem teheti meg, a szülei által felállított szabályoknak kell engedelmeskednie, még akkor is, ha maguk a szülők sem követik ezeket a szabályokat.

4. “Én nyomkodhatom órákon át a telefonomat, de te nem.”

Egy felnőtt átlagosan napi 3 órát tölt azzal, hogy a telefonján internetezik. És ebben még nincs benne a laptopon, tableten végzett munkával és a tévénézéssel töltött idő. Jó irány, ha egy gyereknek megszabják, hogy mennyi időt tölthet a monitor vagy a telefon kijelzője előtt, de a felnőtteknek is figyelniük kell erre. Máskülönben elég képmutató dolog, hogy a szülő azt mondja a gyereknek, hogy próbálja lekötni magát máshogy, miközben ő egész nap a közösségi oldalakon lóg.

5. “Nekem lehet melegem és fázhatok is, de te nem.”

Egyes szülők igencsak túlféltik a gyereket, mikor az öltözködésről van szó. Nem veszik figyelembe, hogy ő hogyan érzi magát, gyakran csak a saját feltételezéseik alapján választanak neki ruhát. De ettől ők maguk még sokszor vesznek fel olyan ruhát, ami egyáltalán nem az időjárásnak megfelelő, csak azért, mert ahhoz van kedvük.

6. “Neked osztoznod kell, nekem nem.”

A szülők azt tanítják a gyerekeiknek, hogy osztozkodjanak a játékaikon, kössenek kompromisszumot, még akkor is, ha ettől kényelmetlenül érzik magukat. A felnőttek ezzel szemben nagyon birtoklók, makacsok, és nem áldozzák fel a saját kényelmüket. A gyerekek is önálló személyiségek, megvannak a maguk igényei, van saját véleményük, ezért fontos, hogy a szülő úgy állítsa fel a szabályokat, hogy a gyereket is figyelembe veszi.

7. “Neked azt kell tenned, amit mondok, nekem viszont nem.”

A szülők elvárják, hogy a gyerek azonnal engedelmeskedjen a parancsnak, függetlenül attól, hogy éppen mit csinál. Ha nem foglalkozunk a gyerek véleményével, azt hiheti, hogy az érzései és a gondolatai nem számítanak. Ez nem a gyerek fegyelmezéséről szól, hanem arról, hogy hagyd meg neki a saját teret, amire szüksége van.

8. “Engem nem érdekelnek a te érzéseid, de neked figyelembe kell venned az enyémeket.”

Egy gyereknek nem könnyű felismerni és kezelni az érzelmeit. A szülő feladata segíteni neki ebben. A gyerek érzéseinek figyelmen kívül hagyása és a büntetés azért, mert éppen másként érzi magát, mint ahogyan a szülő azt elvárná tőle, rossz megoldás. Főleg, ha a szülő maga is hajlamos arra, hogy érzelmeken alapuló és ésszerűtlen cselekedetekkel engedje ki a gőzt.

9. “Neked mindig meg kell próbálnod jobbá válni, de nekem nem.”

A szülők azt akarják, hogy a gyerekük sikeres legyen, ezért biztatják őket arra, hogy tanuljanak és próbáljanak ki új dolgokat. Mikor a gyerek ráun valamire vagy elveszti a motivációját, a szülő elkezdi neki magyarázni, hogy miért lesz szüksége erre a dologra az életben. De gyakran ellentmondásba kerül önmagával, nem mutat példát a gyereknek, sőt, pontosan az ellenkezőjét teszi annak, amit mond.

10. “Ne félj felvállalni önmagad, de engem nagyon is érdekel, hogy mit mondanak mások.”

A szülő gyakran úgy tekint a gyermekére, mint saját maga jobb verziójára. Ezért ösztönzi arra, hogy megtegyen olyan dolgokat, amiket ő nem mer. Fontos biztatni a gyereket, hogy felvállalja önmagát, de sokszor azzal van a probléma, hogy a szülő túl sokat vár el a gyerektől anélkül, hogy elmagyarázná neki, hogyan is működik a világ, és saját példájával mutatná meg neki, hogy mire számíthat hasonló helyzetekben.

11. “Neked nem szabad aggódnod semmi miatt, de nekem igen.”

A szülők azt akarják, hogy a gyerekük boldogan és gondtalanul éljen, és ne aggódjon olyasmi miatt, amit úgysem tud befolyásolni. De a gyerekeknek szükségük van arra, hogy beszélhessenek a problémáikról, érezniük kell, hogy az ő gondjaik is fontosak, és hogy a szülő kíváncsi rájuk.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét