Gyerekként megtanultuk, hogy kemény munkával valóra válthatjuk az álmainkat. De néhány nevelési módszer, mint a túlzott kontroll vagy a támogatás hiánya, negatívan hathat a gyermek önbizalmára és fejlődésére. A legfontosabb, hogy biztasd a gyermeked, és hagyj neki lehetőséget a tanulásra, de azzal is tisztában kell lenned, hogy mi az, amit kerülj.
1. Összehasonlítás
Könnyű beleesni abba a csapdába, hogy a gyereket másokhoz hasonlítsuk. Ez viszont szükségtelen stresszt és szorongást okoz. Minden gyerek egyedi és a maga módján ügyes, a dolgokat a saját ritmusában tanulja és teszi. A legjobb, ha türelmes vagy és bátorítod, hogy maradjon kitartó, miközben a céljáért dolgozik.
2. Ítélkezés
Néha azok a tevékenységek, amiket a legjobban élvezünk, nem passzolnak bele a “hagyományos elvárásokba”. És ezzel nincs semmi baj. Sokan úgy nőttünk fel, hogy azt hallottuk, bizonyos dolgok túl lányosak vagy túl fiúsak. De a fiad is szerethet főzni és a lányod is imádhatja az autókat.
Ahelyett, hogy a tevékenységeket “fiús” és “lányos” címkékkel látod el, inkább koncentrálj arra, hogy támogasd azt, amitől boldognak érzi magát a gyermeked. Mindenkinek joga van felfedezni a saját érdeklődését, és fejleszteni a képességeit bármilyen területen.
3. Improvizálás hiánya
Ha a gyerek még nem találta meg a maga hobbiját, szenvedélyét, ne aggódj, adj neki időt. Gondoskodj róla, hogy a különböző tevékenységek és játékok részei legyenek a mindennapjainak. Ezek az örömteli pillanatok nagyon fontosak a képességek és a tudás fejlesztéséhez, amire később szükségük lesz.
4. Döntéseik kritizálása
Sok gyerek álmodozik varázslatos és fantasztikus dolgokról, például hogy hercegnő vagy varázsló lesz belőle. Nincs szükség arra, hogy durva megjegyzéseket tegyél a fantáziájára. A folyamatos kritizálás árt a gyermek magabiztosságának, és negatív önképet generál.
Ha arról álmodozik, hogy művész lesz, miért ne adhatnál neki vásznat és ecsetet? Ezzel szórakozás közben fedezheti fel a kreativitását, fejlesztheti a képességeit, és ki tudja, talán egy napon egy galériában fognak lógni az alkotásai.
5. Érzelmeik megbecsülésének hiánya
Sok szülő szeretne érzelmileg erős gyereket nevelni, de a hozzáállásukkal rossz üzenetet közvetítenek, és azt tudatosítják a gyerekben, hogy az érzelmek kimutatása a gyengeség jele. Engedd, hogy a gyerek érezzen és kifejezze az érzéseit, mert ez segít nekik megérteni és egészséges módon feldolgozni az érzelmeket.
6. Figyelj az igényeire
Mikor a gyerek érdeklődést mutat egy hobbi, egy tevékenység iránt, az lehet, hogy csak átmeneti, de így fejezi ki, hogy mi okoz neki örömet. Figyelj ezekre, hogy többet megtudj arról, mit szeret, és biztosíts neki lehetőséget, hogy kibontakoztassa a képességeit.
7. Túlterhelés
Felnőttként gyakran úgy gondoljuk, hogy minél elfoglaltabbak vagyunk, annál produktívabbak is. A gyerekeknek azonban szükségük van több szabadidőre, és ha túlterheljük őket mindenféle feladattal és különórával, az még nem garantálja a sikerességüket. Éppen ellenkezőleg, a rengeteg iskolán kívüli elfoglaltság érzelmileg megviseli őket. Ne feledkezzünk meg róla, hogy a pihenés éppen olyan fontos a gyermek fejlődése és jóléte szempontjából, mint a különórák.
8. Nem engedni, hogy különböző dolgokkal kísérletezzenek
Ahogy a felnőttek, a gyerekek is bele tudnak unni a különböző tevékenységekbe, és szeretnének inkább valami újat kipróbálni. Ez a fejlődésük természetes része. Támogasd őket azzal, hogy megismerteted őket különböző játékokkal, klubokkal, teret adsz annak, hogy felfedezzék az érdeklődésüket. Ha olyan környezetben vannak, ahol azonos érdeklődésű társaik veszik körül őket, az ösztönzőleg hat rájuk, és úgy érzik, megértik őket.
9. Képességeik lekicsinylése
A gyerekek már kiskoruktól kezdve megmutatják az érdeklődési köreiket, melyek formálják a személyiségüket és a jövőben kreatívabbá tehetik őket. Ezért fontos, hogy ezt ne söpörd félre és ne kritizáld a képességeit.
Ahelyett, hogy azt mondanád: “Ebből a hobbiból nem lesz munkád”, fókuszálj arra, ami a gyereket boldoggá teszi, és támogasd, hogy a legjobbat hozhassa ki magából.
10. Megvenni nekik mindent, amit csak akarnak
Ajándékokkal boldoggá lehet tenni egy gyereket, de ha mindent megadsz, amit kér, az nem jó ötlet. A fejlődésük és az önállóságuk érdekében is fontos egyensúlyt találni.
Ha a gyerek mindig könnyen megkap mindent, nem tanul türelmet és önfegyelmet. Ha megtanítod, hogy munkával tudja elérni a célját, azzal megmutatod, hogy az erőfeszítés kifizetődik, és építheted az önbizalmát.
Ha nem vagy túl engedékeny, azzal segíthetsz neki erős, független és hálás felnőtté válni, aki megbecsüli a teljesítményt. Ezzel felkészítheted, hogy sikeresebb legyen az életben.