10 módszer, hogy gyorsabban felépülj a császármetszés után

0

Az USA-ban a szülések már több mint 30%-a császármetszéssel történik, így egyre fontosabb ismerni az eljárás csínját-bínját. Sok olyan dolog van, amellyel az anya segítheti a gyógyulási folyamatot közvetlenül a császármetszés után.

Mindig segítő kezet szeretnénk nyújtani az új édesanyáknak, így most megosztjuk, hogy mit kellene tenned császármetszés után.

1. Szedj probiotikumokat és egyél erjesztett ételeket.

Azok az antibiotikumok, amelyeket műtét közben adnak az édesanyának, hatással lehetnek az egészséges baktériumokra a bélben. Emiatt a császáros anyának érdeklődnie kell az orvosánál a probiotikumokról vagy élő baktériumokról, hogy segítse helyreállítani az egészséges bélflórát. Ezzel segítheti az immunitás javítását, és akár a hasmenés megelőzését. Az erjesztett ételeknek szintén lehet hasonló előnyük.

2. Menj el sétálni.

Amikor az orvosod megengedi, hogy elkezdj mozogni, tegyél rövid sétákat, körülbelül 30 perceseket. A séta felszabadíthatja a gázt, élénkíti a keringést, csökkenti a vérrögök kockázatát, javítja a bélfunkciókat, és segíti a test felépülését. Bizonyos esetekben már az otthon töltött első napon ajánlják az édesanyának a rövid sétákat.

3. Kerüld a gyulladást okozó ételeket.

A táplálkozás fontos az anya számára. Korlátozd a gyulladást okozó ételeket, mint a vörös húst, fehér kenyeret vagy olajban sült fogásokat. Próbálj ki olyan élelmiszereket, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak, mint például a bogyós gyümölcsök, a kelkáposzta, a brokkoli, a dió és a magvak. Aminosavakban gazdag táplálék, mint a csirke és a lazac szintén segíthet javítani a szövetet.

4. Próbáld meg fájdalomcsillapítóval.

Normális, ha egy anyának fájdalmai vannak akár két hétig a császármetszés után. Az orvosok valószínűleg fel fognak írni gyulladáscsökkentő gyógyszert, mint például az ibuprofen, amit lehet, hogy napi 4-szer kell szedned két hétig. Kérdezd meg az orvosodat a gyógyszerekről, különösen annak meghatározásáról, hogy mi lesz elég erős a specifikus fájdalom kezelésére.

5. Pihenj sokat.

A pihenés fontos minden komoly műtét után, és ez alól a császármetszés sem kivétel. Természetesen nem egyszerű sokat aludni, amikor egy újszülött van a házban. Ideális esetben az anyának meg kell próbálnia aludni, amikor a gyerek alszik, és segítséget kell kapnia a szeretteitől, hogy legyen ideje pihenni. Míg a munkaterhelés, amely a baba gondozásával jár, elsöprő erejű lehet, a pihenés egyszerűen túl fontos az egészséghez, hogy feladd.

6. Kérj támogatást a szoptatáshoz.

Ha az anya tervezi a szoptatást, támogatás után kell néznie, ha császármetszése volt, mert az eljárást összekötötték a szoptatási nehézségek fokozott kockázatával. A támogatás számos formája létezik, mint például a szoptató fotel, speciális párna vagy éppen a laktációs szaktanácsadó. Mindegyik segítheti az anyát a sikeres szoptatásban vagy a fájdalom csökkentésében.

7. Küzdd le a székrekedést.

Császármetszés után az anya ki van téve a székrekedés kockázatának a hormonális változások, a fáradt hasizmok miatt vagy egy olyan egyszerű oknál fogva, hogy túl sokat fekszik. Nem csak arról van szó, hogy fájdalmas lehet, hanem kárt okozhat a bemetszésnél is. Hogy megküzdj ezzel, sok vizet kell innod, rostokban gazdag ételeket kell fogyasztanod, például friss zöldségeket vagy akár az orvosodat is megkérheted, hogy írjon fel székletlazítót.

8. Figyelj a gyulladás jeleire.

A műtét után fontos, hogy megfigyeld magad a fertőzés jelei miatt. Az anyáknak ellenőrizniük kell a hőmérsékletüket minden 24 órában, és ügyelniük kell a duzzanatra, erős fájdalomra, vörös csíkokra vagy a hidegrázásra. Ha ezek a tünetek megjelennek, vedd fel a kapcsolatot az orvosoddal.

9. Használj betétet hüvelyi vérzéskor.

Annak ellenére, hogy a császármetszés a vaginális szülés helyét veszi át, az anyának még lehet vaginális vérzése a szülés utáni első hónap során, következésképpen. Ez gyermekágyi folyás néven is ismert. Használj betétet a vér felszívására. Kerüld az irrigátort vagy a tampont, mert fertőzést okozhatnak, hacsak nem az orvosod írta elő, hogy ezeket használd. Az édesanyák, akiknek túlzott vaginális vérzésük van, kellemetlen szagot vagy lázat tapasztalnak, a lehető leghamarabb kapcsolatba kell lépniük az orvosukkal.

10. Kezeld az érzelmeidet.

A szülés, függetlenül attól, hogy császármetszésről vagy természetes szülésről van szó, érzelmileg kimerítő folyamat lehet. Még utána is előfordul, hogy az anya bűntudatot vagy szégyent érez. Ha te is ezt tapasztalod, számos módja van, hogy segítséget szerezz. Fordulhatsz terapeutához vagy részt vehetsz online támogató összejöveteleken. Amikor segítségre van szükséged, a gyors beavatkozás és támogatás megelőzheti a szülés utáni depresszió kialakulását.

BÓNUSZ: Hogyan kell gondoskodni a császármetszés utáni sebről.

Ha a gyógyulásról van szó, sok anya akarja kezelni sebet és lehetőleg minimalizálni a heget. Tulajdonképpen a sebeknek különböző típusai vannak, amelyek befolyásolhatják a kezelési lehetőségeket.

  • A méhet általában felszívódó öltésekkel zárják be. A bőrön lévő seb lezárható kapcsokkal, öltésekkel vagy sebészeti ragasztóval. Ha megkéred az orvosodat, hogy használjon ragasztót, az segíthet minimalizálni a heg láthatóságát és gyorsítani a gyógyulási folyamatot, de ez nem mindig választható opció. Sok tényező, akár a hasi zsír vagy a bőr, befolyásolhatja az orvos döntését.
  • Tisztítsd szappanos vízzel, de ne súrold a területet. Gyengéden itasd le róla a vizet egy törölközővel.
  • Hagyd, hogy levegő érje a területet úgy, hogy bő ruhákat viselsz. Ajánlott a sebet védeni a közvetlen napfénytől.
  • Kérdezd meg az orvosodat, hogy használhatsz-e antibiotikumot vagy vazelint.

A különböző módszerek segíthetnek minimalizálni a heg megjelenését, de a terveket előzetesen jóvá kell hagynia egy orvosnak.

  • A szilikon hegkezelő tapasz segíthet lágyítani és lelapítani a sebet. Azonban ezeket csak körülbelül egy hónappal az eljárás után szabad használni. A szilikon gélek és krémek hasonló hatással rendelkezhetnek.
  • Komolyabb esetekben lézeres terápia, szteroid injekciók vagy akár műtét (példádul hasplasztika) lehetnek szükségesek a heg csökkentése érdekében.

Milyen más tippet ajánlasz azoknak az anyáknak, akik császármetszéssel szültek? Oszd meg velünk egy kommentben!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét