Az agyad a legerősebb fegyvered. Ha veszélyhelyzetbe kerülsz, a körülötted lévő hétköznapi tárgyakkal való improvizálás megmentheti az életedet.
1. Gyújtós a rágógumi csomagolásából.
Vágj le egy csíkot a rágó csomagolópapírjából. Hajtsd félbe és vágd el átlósan. Ha kihajtod, a közepén egy keskeny résznek kell lennie. Hajtsd a papír két végét egy elem pozitív és negatív végéhez úgy, hogy a csomagolópapír fémes fele érintkezzen az elemmel. És már kész is a kis láng!
Megjegyzés: Ez a módszer csak olyan csomagolópapírral működik, aminek van fémes része. A rágók között sok ilyet találni.
Figyelmeztetés: A tűzzel való kísérletezés nagyon veszélyes lehet, ezért légy óvatos!
2. Melltartóból arcmaszk.
Ha tűz üt ki és szükség van arra, hogy rögtön eltakard az arcodat, nehogy belélegezd a füstöt, a port vagy a különböző részecskéket, mérgező hamut, a melltartót használhatod arcmaszkként. A legtöbb melltartónak tökéletes méretű a kosara ahhoz, hogy eltakarja az orrot és a szájat, a pántokkal pedig jól lehet rögzíteni a fej körül.
Vásárolhatsz olyan melltartót is, ami kifejezetten kétfunkciós, hogy szükség esetén gázmaszkként is használható legyen. Mivel két részre osztható, vészhelyzetben valaki máson is tudsz segíteni vele, valamint sugárzás érzékelővel is fel van szerelve.
Figyelmeztetés: Jobban teszed, ha eredeti arcmaszkot használsz, ami biztosan megvéd a mérgező gázoktól és egyéb káros anyagoktól.
3. Jég tűzgyújtáshoz.
Túrázni télen is jó dolog. De a helyzet gyorsan rosszra fordulhat, ha a hőmérséklet nagyon lecsökken vagy hirtelen feltámad a szél. A tűzzel melegen tarthatod magad, és ahhoz, hogy lángot gyújts, elég egy darab jég is. Keresd meg a legtisztább jégdarabot és vágj ki belőle egy nagyobb darabot. A kezeiddel melegítsd fel annyira, hogy kerekded alakja legyen. Ezt aztán lencseként használhatod ahhoz, hogy tüzet tudj gyújtani.
Tipp: Ez a módszer csak akkor működik, ha tiszta jeget találsz és napfényes az idő. Biztonságosabb, ha viszel magaddal gyufát vagy öngyújtót. A felkészülés elengedhetetlen a túléléshez!
4. Alufólia a test melegen tartásához.
Melegen tartani magad és megőrizni a testhőmérsékletet egy hideg éjszakán nélkülözhetetlen ahhoz, hogy életben maradj. A fólia tükröződő felülete visszaveri a test hőjét és nem engedi elszökni azt, így nem fogsz kihűlni.
Figyelmeztetés: Az alufólia könnyen szakad, ezért igen óvatosan bánj vele.
5. Intimbetét sebkötözéshez.
Az intimbetétek cellulózvattából készülnek. Ezt az anyagot az Egyesült Államokban fejlesztették ki a II. világháború alatt és sebészeti vattaként használták. Ezért nem meglepő, hogy az intimbetétet kiválóan használhatod sebkötözéshez. Nedvszívó képessége 5-ször nagyobb, mint a kötszereké.
6. Fogkrém a viszkető rovarcsípésekre.
A rovarcsípések miatt viszkető bőrt kezelheted fogkrémmel. Vészhelyzetben akár hólyagokra is kenheted. A fogkrém megszünteti a viszketést és csökkenti a duzzanatot. Hólyagok kezeléséhez lefekvés előtt kend be vele az érintett részt. Éjszaka kiszárítja majd a hólyagot. Az égési sérüléseket lehűti, megnyugtatja, ha rögtön azután bekened fogkrémmel a bőrt, hogy a sérülése megtörtént.
Figyelmeztetés: Csak kisebb égési sérülések esetén használj fogkrémet. Súlyosabb esetekben ugyanis többet árt, mint használ!
7. Vizet szűrni pólóval.
Ha vészhelyzetben találod magad, vizet szűrni többféle módszerrel is tudsz, hogy ihatóvá tedd. Tölts meg egy edényt a zavaros vízzel. Vágj le egy csíkot egy tiszta pólóból, és az egyik végét mártsd a piszkos vízbe, a másik végét pedig tedd egy tiszta edénybe. Fontos, hogy a piszkos vizet tartalmazó edény magasabban legyen, mint a másik, amibe a szűrt víz fog kerülni. Egy idő után látni fogod, ahogyan a pólón keresztül csöpög a tiszta víz az edénybe.
Figyelmeztetés: Ha kinyerted a tiszta vizet, forrald fel fogyasztás előtt!
8. Használd a villát fegyverként.
Mindenkinél van otthon villa és sokan visznek magukkal utazáshoz is. A hegyes végű villát harc közben is bevetheted, ha szembekerülsz egy vadállattal vagy egy téged megtámadó emberrel.
9. Zárd az ajtót egy övvel.
A lövöldözések sajnos egyre gyakoribbak napjainkban. Ilyen esetben az a legjobb, ha bemész egy biztonságos helyiségbe, eltorlaszolod a bejáratot, lefekszel a földre és megvárod a segítséget. Ha nincs olyan bútor, amit odatolhatnál az ajtó elé, az ajtó behúzóját egy övvel átkötve bezárhatod.
Figyelmeztetés: Ez a módszer csak olyan típusú ajtóknál alkalmazható, melyeknek a képen látható behúzója van.
10. Cipőfűző a gyorskötöző elvágásához.
Ha valaha elrabolnának és a kezeidet gyorskötözővel kötnék össze, a cipőfűzőid segítségével kiszabadíthatod magad. Kösd ki a cipőfűzőidet és egy erős csomóval kösd őket össze. Bújtasd a cipőfűzőket a gyorskötőző alá és kezdd el oda-vissza húzogatni. Hamarosan a gyorskötőző eltörik és szabad vagy.
Figyelmeztetés: Ha összekötik a kezedet, természetes reakció, hogy húzod, tágítod, megpróbálod szétfeszíteni a kötést. De ezzel csak rosszabb lesz a helyzet. Egyrészt, mert fájdalmat okozol magadnak, másrészt mert még szorosabb lesz a kötés a kezeden.