Mikor Hacsiért vagy a 101 kiskutyáért aggódtunk, azt gondoltuk, minden kutya tökéletes háziállat. “Bárcsak az én gyerekemnek is ilyen kis barátja lehetne!” – vágyakoztunk csendben, majd beszereztünk egy cuki kiskutyát, és egy év múlva rájöttünk, hogy olyan fajtát választottunk, amit kizárólag felnőtt sétáltathat, és nem is lehet felügyelet nélkül a gyerekkel hagyni. Sok olyan kutyafajta van, melyről azt gondoljuk, hogy kedves és aranyos, valójában azonban kellemetlen meglepetéseket okozhat.
Fontos, hogy mielőtt kutyát hozol a családba, vedd figyelembe az egyes fajták negatív jellemzőit is. Természetesen minden kutya tanítható, de van, amelyik jóval több erőfeszítést igényel.
1. Akita inu
Ennek a kutyafajtának a mosolygós arcát a Hacsi, a leghűségesebb barát című film tette népszerűvé. A hétköznapi életben azonban az akita inuk egyáltalán nem ártalmatlanok. Először is, nagyon nehezen bíznak meg az azokban, akiket nem ismernek, és különösen nem kedvelik az idegenek gyerekeit. Másodszor, a felnőtt akita gyakran agresszív más állatokkal, főként a kutyákkal. Mérettől függetlenül megtámadja őket. Aggodalom nélkül bíznád a sétáltatását a gyerekedre?
Helye a kutyaintelligencia* rangsorban: 104/138
2. Dalmata
A 101 kiskutya című film hatására lett elképesztően népszerű ez a gyönyörű kutyafajta. A dalmaták nagytestű, erős és hiperaktív kutyák. Bár nagyon társaságkedvelő és hozzászokik a gyerekekhez is, soha nem szabad egyedül hagyni őket velük. Ráadásul a dalmata rengeteg tréninget igényel annak érdekében, hogy kontrollálható lehessen.
Helye a kutyaintelligencia* rangsorban: 62/138
3. Orosz toy terrier
Kedves és hűséges kutya, de tudni kell róla, hogy nagyon érzékeny. Ha olyan családba kerül, ahol hangoskodó gyerekek vannak, az nem fog neki tetszeni. Ezek a kutyák gyorsan félőssé válnak, és akár agresszívvá is. Az is köztudott róluk, hogy mennyire gyengék. Nem lehet őket rázogatni, gyömöszölni, leejteni még kis magasságból sem. A tenyésztők fiatal és középkorú nőknek ajánlják ezt a fajtát, valamint olyan családoknak, ahol a gyerekek már felnőttek.
4. Doberman
A dobermanokat gyakran tartják jó választásnak családokba, mert nagyon jó őrző-védők. De ez csak részben igaz: ezeknek a kutyáknak nagyon fejlett az őrző-védő ösztönük, ez viszont együtt jár a dominanciára való törekvéssel. Rengeteg erőfeszítést, tanítást, tréninget igényel, hogy megtanítsuk ezeknek a kutyáknak, hogy a gyerekek is a gazdáik, akiket védelmezniük és tisztelniük kell. A kiskutya kiválasztásánál pedig különösen óvatosnak kell lenni, mivel ennél a fajtánál nagy a túltenyésztés aránya, ezért sok egészségtelen kiskutya születik.
Helye a kutyaintelligencia* rangsorban: 5/138
5. Husky
Ha huskyt szeretnél, el kell fogadnod, hogy lesz még egy kisgyerek a családban. Játékos, energikus kutyák, akik rengeteg figyelmet igényelnek, sok foglalkozást és sétát. Ezek a kutyák egyáltalán nem agresszívek az emberrel szemben, de ettől még nem lehet őket egyedül hagyni gyerekekkel. Nagytestű, erős és játékos kutyák. Meg kell őket tanítani, hogy az érzelmeiket megfelelő módon fejezzék ki, hogy ne ugorjanak a gyerekre, és ne lökjék fel. Ha kicsi gyermeked van, jobb, ha nem ezt a fajtát választod, és akkor is kerüld, ha korábban még sosem volt kutyád.
Helye a kutyaintelligencia* rangsorban: 77/138
6. Basenji
Ideális háziállatnak tűnik, hiszen nincs szaga, nem csap zajt és nagyon szép. Ám a hátránya ennek a fajtának, hogy iszonyúan kíváncsi, nagyon intelligens, de igen nehéz irányítani. A kutyaszakértők szerint tökéletesen ismeri az összes parancsot, de mikor kérsz tőle valamit, majd eldönti, hogy szót fogad-e vagy sem. Ráadásul nincs még egy olyan kutya, amelyik olyan ügyesen szökne, mint a basenji. Semmi sem állíthatja meg, még a kerítés sem. Ha gyereked van, valószínűleg nem lesz időd mindkettejükre.
Helye a kutyaintelligencia* rangsorban: 137/138
7. Közép-ázsiai juhászkutya
Olyan, mint egy nagy, fehér medve. Nagytestű és erős kutya, tökéletes őrző-védő, aki szeret dominálni. A gyerekek környezetében élő közép-ázsiai juhászkutya teljeskörű kiképzést igényel, melynek során maximálisan tisztázzuk a helyét a hierarchiában. A parancsok végrehajtásában elég lassúak. Például ha ledönt egy gyereket a földre, a parancsra nem fog gyorsan reagálni. Ha nincs sok tapasztalatod, érdemes más fajtában gondolkodnod, mint például a bernáthegyi vagy az újfundlandi.
8. Csivava
Őt tartják a legkisebb kutyának. Mivel tisztában van saját termetével, még a gyerekektől is fél. Egy kisgyerek mellé a csivava nem a legjobb ötlet, hiszen a gyerek játékként tekinthet rá. Ráadásul ezek a kutyák nagyrészt maguk is olyanok, mint a gyerekek: nagyon ragaszkodnak a gazdájukhoz, és féltékenyek lesznek, ha nem rájuk figyelnek. Ha egy csivava nincs jól nevelve, apró, de éles fogaival megharaphatja a gyerekeket.
Helye a kutyaintelligencia* rangsorban: 125/138
9. Pekingi palotakutya
Az egyik legfőbb tulajdonsága a magabiztosság. Azt hiszik, az egész világ körülöttük forog. Sok pekingi palotakutya éppen ezért nem szereti a gyerekeket, akik zajonganak, hozzájuk érnek és próbálják ölelgetni őket. A pekingi palotakutyák ki nem állhatják ezt a viselkedést, és ha nincsenek megnevelve, a fogaikat is használni fogják. Talán te szerencsés leszel, és a kutyád másként fog viselkedni. De ha mindenképp olyan kutyát szeretnél, aki szereti a gyerekeket, húzd le a listádról ezt a fajtát.
Helye a kutyaintelligencia* rangsorban: 132/138
10. Corgi
A kutyaszakértők szerint ezek a kutyák olyanok, mint a kis pásztorok, akik nagynak képzelik magukat. Minden felelős tenyésztő felhívja a figyelmet arra, hogy ezek a kutyák nem valók gyerekek mellé, de olyan felnőttnek sem, aki nem elég szigorú és nem tartatja be a szabályokat. A fiatal corgik gyakran agresszívak, miután rájönnek, hogy mit szabad csinálniuk és mit nem. Ez főleg igaz a kanokra. Hosszú időbe és sok erőfeszítésbe telik megváltoztatni ezt a viselkedést.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a corgi terelő kutya, ezért meg fogja próbálni terelni és irányítani a gyerekeket, mégpedig úgy, hogy beleharap a lábukba. Egy corgi könnyen megijeszthet egy gyereket.
Helye a kutyaintelligencia* rangsorban: 11/138
Gyermekkorodban volt kutyád? Oszd meg a tapasztalataidat. Mert végső soron minden kutya viselkedése leginkább a gazdájától függ.
* A kutyák intelligenciája elnevezésű értékelés megmutatja, hogy egy adott fajta mennyire könnyen tanulja meg az új parancsokat, és hány ismétlés szükséges hozzá. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy értékeljük a különböző kutyák képességét a parancsok teljesítésére és a megszelídítésre.