10 alattomos átverés, aminek a turisták rendszeresen bedőlnek

0

2019-ben hozzávetőleg 1.459 milliárd turista utazott külföldre. 2016-hoz képest például ez 18%-os növekedés. Franciaország, Spanyolország, az USA, Kína és Olaszország váltak a legkedveltebb úti célokká.

A turisták számának növekedésével azok is egyre többen lettek, akiket becsaptak az utazás során. Amikor egy idegen országba látogatunk, egy kicsit túlságosan is megbízunk a helyiekben. És túl későn vesszük észre, hogy megtévesztettek minket.

Megosztjuk a leggyakoribb trükköket, amiket a csalók és a tolvajok világszerte használnak.

1. Elhagyott holmi

Képzeld el, hogy nyugodtan sétálgatsz egy ismeretlen városban. Hirtelen észreveszed, hogy a járdán hever egy gyűrű, karkötő vagy más értékes tárgy. Felveszed, és abban a pillanatban valaki odalép, és elkezd győzködni, hogy ne keresd a tulajdonosát (hiszen gyakorlatilag lehetetlen megtalálni), hanem osztozzatok meg rajta.

Mivel nála nincsen készpénz, arra kér, hogy te adj neki egy bizonyos összeget, és tartsd meg a talált tárgyat. Később kiderül, hogy az ékszer hamis és értéktelen, és te sok pénzt adtál egy szélhámosnak.

2. Csaló jövendőmondó

Sok országban a helyiek közül néhányan abból élnek, hogy például értékes személyes tárgyak segítségével jósolnak.

Légy éber. Ne dőlj be ilyen olcsó trükköknek, még akkor se, ha a jós megpróbál meggyőzni, hogy megmenthet egy pénzügyi csődtől vagy valami még rosszabbtól. Valószínűleg egyszerűen ellopja a pénzedet vagy az értéktárgyaidat, ügyesen kicserélve őket valami hamisítvánnyal.

3. Magántaxik

Ha más városba vagy külföldre látogatsz, tanácsos előzetesen transzfert foglalni egy megbízható cégnél. De ha ez nem lett elintézve, válaszd valamelyik tömegközlekedési eszközt vagy egy nagy cég taxiját. Utóbbi esetén fontos, hogy előre közöljék a díjat.

Ne bízz a magántaxisokban, mert lehet, hogy túlárazzák a szolgáltatásukat, vagy szándékosan a lehető leghosszabb úton visznek.

4. Menetjegyek

Mindazonáltal az összes közlekedési eszköz esetében résen kell lenned. Lehet, hogy a sofőr a helyi pénznemben adja a visszajárót, és az lehet sokkal értéktelenebb, mint a dollár vagy az euró. Légy óvatos.

5. Tisztességtelen eladók

Ilyen csalókkal találkozhatsz kisebb boltokban vagy szuveníres sátrakban. Általában több dolgot csinálnak egy időben: telefonálnak, 3 kuncsafttal egyezkednek, pénzt vesznek el, visszaadnak. És ebben a forgatagban leírhatják a kártyaadataidat, ha úgy döntöttél, hogy azzal fizetsz. Vagy egyszerűen csak kevesebbet adnak vissza, remélve, hogy sikerült elterelni a figyelmedet.

Egy másik lehetséges szituáció: az egyik eladó eltereli a figyelmedet egy beszélgetéssel, a másik pedig vagy ellopja a bankkártyaadataidat vagy kevesebb visszajárót ad mint kellene.

6. Nem hivatalos jegyértékesítés

Ha utcai árustól veszel belépőjegyet színházba, koncertre, múzeumba vagy bárhova máshova, nagy az esélye, hogy ki fog derülni róla, hogy hamis. De ha még valódi is, lehet, hogy sokkal többért jutsz hozzá, mintha hivatalos helyen vásároltad volna.

Jobb hivatalos jegyirodákban vagy a vállalat weboldaláról megvenni a jegyeket.

7. Hívás a recepcióról

Tegyük fel, hogy egy hotelben vagy, valaki felhív, bemutatkozik a hotel alkalmazottjaként, és elkéri a bankkártyád adatait a fizetéshez.

Soha ne add meg ezt az információt senkinek! Ha kitartóan ragaszkodik hozzá, hogy ezt megtedd, mondd meg neki, hogy szívesen lemész a recepcióra, és személyesen kifizeted. Valószínűleg a csaló meg fog hátrálni.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a valamire való szállodákban a fizetés a távozáskor, a kulcsok leadásakor történik.

8. Apartman tulajdonosok

Néha a turisták inkább apartmanokat bérelnek, mintsem hotelekbe menjenek. Ilyenkor előfordulhat, hogy az ingatlan tulajdonosa megpróbál további díjat felszámolni a “keletkezett károk” miatt.

Hogy ezt elkerüld, a ház tulajdonosával rögzítsétek az összes információt a károkkal és a további díjakkal kapcsolatban.

9. Új barátok

Ez a módszer nagyon gyakori az olyan országokban, ahol a turisták bungalókban szálnak meg. A csalók összeismerkednek veletek, és néhány este erejéig együtt szórakoztok. Aztán egyszer csak pontosan tudni fogják, hogy mikor nem vagytok a szobátokban, és betörnek. Ezzel az összes pénzeteket és értéketeket kockáztatjátok.

Hogy ezt elkerüljétek, válasszatok inkább egy hotelt vagy olyan bungalót, amiben van széf. És ne mondjatok túl sokat a terveitekről idegen embereknek.

10. Telefon kölcsönkérése

Ebben az esetben egy nagyon rémült és zavart ember közelíthet meg az utcán. Megkér, hogy add kölcsön neki a telefonodat, mert az övé elveszett, vagy azt mondja, hogy ellopták. Ez a hívás egy vagyonba kerülhet. A csaló egyszerűen felhív egy emelt díjas számot, és te egy vagon pénzt fogsz fizetni ezért a “beszélgetésért”. És a pénz valószínűleg a tolvaj bankszámláján landol.

Hogy ezt elkerüld, fontold meg azt, hogy olyan szolgáltatást veszel igénybe, ami nem engedi, hogy az egyenleged nagyon mínuszba menjen. Így ha elveszíted vagy kölcsönadod a telefonodat, maximum egy kisebb összeged bánja, és nem kell megküzdened egy hatalmas adóssággal.

Te milyen trükköket ismersz? Melyikkel találkoztál az utazásaid során?

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét