8 középkori trend, amiről senki sem gondolta, hogy visszatér

0

A női szépségről alkotott fogalom folyamatosan változik. A történelemben az egyes divatok ciklikusan térnek vissza, de sosem lehet tudni, hogy éppen melyik trend ejti rabul újra az emberek szívét, és melyik az, ami örökre feledésbe merül.

Cikkünkből 8 olyan trendet ismerhetsz meg, amelyek érdekes módon több száz évvel ezelőtt már egyszer divatjukat élték. A középkor egyes jellegzetességei ugyanis közelebb állnak hozzánk, mint hittük volna.

Rókaszemek

A rókaszemek a középkorban igen vonzónak számítottak. Mivel akkoriban sminkelni tilos volt, ezt a hatást egyéb módszerekkel érték el. Kiszedték a szemöldöküket, valamint a szempillájukat. Olyan fájdalmas módszereket alkalmaztak, amelyek ödéma kialakulásához vezettek. Ennek eredményeként az orcák és a szemek környéke megduzzadt, a szemek összeszűkültek és elnyerték ezt a csábos formát.

Pufi arc

A kerek, pufi arc és a kissé ferde vágású szemek nagyon vonzóak voltak a középkorban. Ez talán az Arany Hordára vezethető vissza, a mongol államra, ami akkoriban nagy befolyással és hatalommal bírt. Az emberekre az itáliai utazó, Marco Polo elbeszélései is hatottak, aki járt Kínában, és ódákat zengett az ottani nők szépségéről.

Manapság sok lány pózol a közösségi oldalakra feltett fotókon lebiggyesztett szájjal, álmosnak tűnő arccal és hunyorogva, nézzük csak meg Billie Eilish vagy Dua Lipa Instagram-oldalát. A világot az ázsiai stílus már régen rabul ejtette, az ilyen külsejű lányokat napjainkban a legszebbek közt tartják számon.

Kifejező szemek

Hogy szupermély tekintetet varázsoljanak maguknak, a mai lányok kontaktlencsét vagy képszerkesztőket használnak. Régen az előkelő nők sokkal veszélyesebb módszerhez folyamodtak. Az igen mérgező nadragulya levét csepegtették a szemükbe. Ez kitágította a pupillákat, a szem pedig csak úgy ragyogott tőle és jóval nagyobbnak tűnt. A nadragulya olasz neve nem véletlenül “belladonna”, azaz gyönyörű nő.

Láthatatlan smink

Az annyira természetes smink, ami már-már láthatatlan, a legnagyobb divat az elmúlt években. Rengeteg sminkmester, divattervező és sztár is használja. A lényege, hogy használhatsz akár tucatnyi sminkterméket is, az arcodnak utána mégis olyannak kell tűnnie, mintha éppen most mostad volna meg.

A középkori nők is a természetességre törekedtek, hiszen az egyház szigorúan tiltotta, hogy fessék magukat. De a nők még azokban a sötét időkben is megtalálták a módját, hogy javítsanak a kinézetükön, és ezt olyan természetes módszerekkel tették, melyek észrevétlenek voltak. Például az ajkukat citrommal dörzsölték, a bőrhibákat pedig speciális főzetekkel rejtették el.

Microblading

A 2000-es évek kísérletezgetései után a nők sorra jelentkeztek be microbladingre, hogy helyrehozassák a szemöldöküket. A középkor előkelő asszonyainak is hasonló problémái voltak. Mindegyikük leborotválta a szemöldökét, ami aztán nem akart visszanőni, ezért rágcsálók szőrének segítségével állították helyre. Később emberi hajat használtak ugyanerre a célra.

Hajhosszabbítás

A régmúlt női éppen úgy kísérleteztek a hajhosszabbítással, mint a mai lányok. Az egyház elítélte a paróka viselését, sokan mégsem hagytak fel vele. Akkoriban a haj nagyon drága volt, de a nemesi származású nők, akik lenyűgöző hajkoronáról álmodoztak, lelkesen vásárolták.

Szőrtelenítés

A nemkívánatos szőrszálak eltávolítása – beleértve a homlok szőrét is – fontos szépségrituálé volt a középkorban. Sima bőrt akartak, és ezt speciális szőrtelenítő paszták segítségével érték el. Többnyire ecetet vagy meszet használtak hozzá.

Eperszőke haj

Az elmúlt évek talán legnépszerűbb hajszíne az eperszőke. De ez nem új találmány, ez az árnyalat a régmúltban is igen kedvelt volt, bár akkoriban a nőknek sokkal nehezebb volt festeni a hajukat. Úgy hitték, hogy egy opál nyaklánc képes megakadályozni, hogy besötétedjen a hajuk, ezért sok nő akart magának ilyen ékszert.

BÓNUSZ: Terhesség

A 21. században a hírességek előszeretettel tesznek közzé magukról terhesfotókat, és az átlagos nők is szívesen fotóztatják magukat várandósan. Napjainkban büszkén mutatják meg babapocakjukat a nők, akárcsak a középkorban. Akkoriban az állapotosság akkora divat volt, hogy a nem várandós nők körében szokássá vált a ruha kitömése, hogy terhesnek tűnjenek. Ez a keresztes háborúk korában terjedt el, mikor a harcokban résztvevő férjeik nélkül a nők hosszú időre magukra maradtak. Mikor a családfő visszatért, a feleség várandós lett, ezt az állapotot így az egészséggel és a boldogsággal kapcsolták össze.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét