20 dolog, amit nap mint nap rosszul csinálunk, anélkül, hogy észrevennénk

0

Vannak országok, ahol hétköznapi dolognak számít a tévé előtt enni, míg máshol az étkezés egy igazi szertartás. Görögországban és Törökországban szigorúan tilos a WC-papírt a WC-be dobni és lehúzni. Az ilyesmik ritkán jutnak eszünkbe, hiszen annyira mindennapos dolgokról van szó.

Készítettünk egy listát azokról a dolgokról, amiket lehet, hogy rosszul csinálsz, és még csak észre sem veszed.

1. Étkezés után megiszol egy nagy pohár vizet.

Elterjedt tévhit, hogy a víz hígítja a gyomorsavat. Lehajtani egy nagy pohár vizet evés után, főleg, ha kiadós étkezésről van szó, nem a legjobb ötlet. Az igaz, hogy a víz segíthet a fogyásban azzal, hogy kitölti a gyomrodat és a jóllakottság érzését kelti, de ha étkezés után iszol, lehet, hogy iszonyúan puffadni fogsz. Lassan kortyold a vizet, hogy ezt elkerüld, és hogy kevesebb levegő kerüljön a gyomrodba.

2. Jéghideg vizet iszol.

A nyári forróságban nincs is jobb egy pohár jéghideg víznél. Mi baj lehetne belőle? Egy tanulmány szerint a jéghideg víz súlyosbítja az olyan emésztési problémákat, mint például az achalasia. Bár megbetegedni nem fogsz a hideg víztől, de összehúzza az ereidet.

3. A hűtőben tartod a paradicsomot.

Ősrégi a kérdés, hogy a paradicsomot a hűtőben vagy a konyhapulton kell-e tárolni. Attól függ, hogy mennyire érett. Ideális esetben mindkét helyen tarthatod. A megfelelő hőmérséklet a paradicsomnak 12 °C körül van. Bár a hűtőben a paradicsom érési folyamata lelassul, ezért később indul romlásnak, az érett paradicsom így tárolva el fogja veszteni az ízét. Az érett paradicsomot hagyd néhány napig a konyhapulton, miután kivetted a hűtőből, hogy visszanyerje az ízét.

4. Jéghideg vagy nagyon meleg vízzel mosod az arcod.

Kézenfekvőnek tűnik, hogy megmosd az arcod, miközben zuhanyzol, de ne tedd, ha tusoláshoz nagyon meleg vizet használsz. Különben a bőröd több faggyút kezd termelni, hogy kompenzáljon, és ki fog száradni. A legjobb, ha langyos vagy hideg vízzel mosol arcot, ettől a puffadtság is el fog tűnni.

5. Felhajtva hagyod az ülőke fedelét, mikor lehúzod WC-t.

Egy ilyen apróságnak is drámai hatása lehet az egészségedre. Mikor lehúzod a WC-t, az olyan, mintha tüsszentene egyet. Ilyenkor akár 30 centivel a WC fölött is szétszóródhatnak a baktériumok, ezért a fürdőben minden más tárgy, például a mosdón lévő fogkeféd is veszélybe kerül a kórokozók miatt.

6. Nem megfelelően tárolod a fűszernövényeket.

Eddig talán azt hitted, minden fűszernövényt egyformán kell tárolni, de a dolog ennél kissé bonyolultabb. A fás szárú fűszernövények, mint az oregánó, a rozmaring és a kakukkfű, azt kedvelik, ha egy üveg vízbe állítod őket. Az üveget teheted a hűtőbe is. A lágy szárú növények, mint a koriander, a petrezselyem vagy a menta esetében válaszd a papírtasakot, vagy úgy tedd őket a hűtőbe, hogy becsomagolod őket papírba, majd egy nejlon tasakba.

7. Meleg vízzel zuhanyzol reggel.

Egy másik örök kérdés, hogy reggel vagy este célszerűbb-e zuhanyozni. Egy reggeli zuhany biztosan felébreszt. De hogy valóban legyen pozitív hatása, jobb, ha hidegebb, legfeljebb langyos vízzel tusolsz. Ha viszont este szeretsz zuhanyozni, az segít az ellazulásban, hogy jobban tudj aludni. Ilyenkor langyos vagy melegebb vizet használj, de sosem forrót, mert az kiszárítja a bőrt. Jó megoldás az is, ha napközben kétszer zuhanyzol, különböző hőmérsékletű vízzel.

8. Műanyag edényben melegíted újra az ételt.

A műanyag edény anyagától függően a mikróban káros anyagok szabadulhatnak fel belőle, melyek aztán belekerülnek az ételbe. Bár egyes műanyagokat szabad a mikróba tenni, jobb, ha inkább nem teszed, ha biztosra szeretnél menni. Még a mikrózható műanyagoknál sincs garancia arra, hogy ez nem fog megtörténni.

9. Nem mosod meg a konzerveket kinyitás előtt.

Sokan nem tudják, de ha a csirkehúst lemosod, kórokozókkal szennyezheted a többi ételt, eszközt és a konyhapultot. Sokan viszont a konzerveket egyáltalán nem mossák meg, pedig ezt fontos lenne megtenni. Így elkerülheted, hogy szennyezőanyagok kerüljenek róla az ételbe. Igaz ez az üdítősdobozokra is, amiket ráadásul közvetlenül a szádhoz érintesz.

10. Magas hőmérsékleten használod a teflont.

A tapadásmentes serpenyő komoly veszélyt jelenthet az egészségedre, ha nem megfelelően használod. Ha a teflont 260 °C fölé hevíted, részecskék és gázok szabadulhatnak fel belőle. Ez persze nem jelenti, hogy nem szabad használnod, de ne használd mindenhez. Jobb, ha a húst vas serpenyőben sütöd meg. Közepes hőmérsékleten használhatsz gránitból készült serpenyőt, de vigyázz, hogy a bevonata sértetlen maradjon.

11. Túl gyorsan eszel.

Lassan enni, hogy közben az ételre tudjunk figyelni japán szokás, aminek feltehetően nagy szerepe van abban, hogy a japánok ritkán híznak el. Kiderült, hogy a lassú evés segít, hogy kevesebbet együnk, a habzsolás miatt pedig többet fogyasztunk, hiszen az agyunknak 20 perc kell ahhoz, hogy érzékelje, hogy valami került a gyomrunkba. Az evőpálcika is sokat számít abban, hogy a japánok jóval lassabban tudnak enni.

12. Evés közben tévézel.

Egy újabb rossz szokás, amit érdemes lenne elfelejteni. Helyette koncentrálj arra, hogy mit eszel. Ha evés közben valami elvonja a figyelmedet, annak könnyen lehet elhízás a vége, mert jóval többet fogsz enni, mintha csak magára az evésre figyelnél.

13. Kávét iszol rögtön felkelés után.

Egy tanulmány szerint nagyban befolyásolja a koffeintoleranciát az, hogy a nap mely szakában iszunk kávét. A kortizol, azaz a stresszhormon felelős azért, hogy éberek maradjunk. A kortizol termelődésének naponta 3 csúcsa van, az egyik rögtön ébredés után tapasztalható. Ha a csúcsok során kávézol, a szervezeted hozzá fog szokni, hogy kevesebb kortizolt termeljen.

14. Egyenes vonalban és nem körkörösen haladva eszed a hamburgert.

A tudomány megtalálta a hamburgerevés legjobb módját, és az nem az, ahogyan a legtöbben csinálják. Az az ideális, ha képzeletben 8 körcikkre osztod a hamburgert, és körbe haladva falatozod, nem pedig egyenesen.

15. Túl szorosan fogod a hamburgert.

A hamburgerevéssel a másik probléma az lehet, ha túl szorosan fogod. Ilyenkor a buci összenyomódik, a tartalma pedig kifolyik belőle. A jó módszer az, ahogyan a képen látod: a hüvelykujjad és a kisujjad a hamburger alján legyen, a középső 3 ujjad pedig a tetején. Mindkét kezeddel fogd, akkor is, ha így nehezebb sült krumplit enni hozzá.

16. Nem használsz papírt a Pringles evéséhez.

Valószínűleg te sem megfelelő módon eszed a Pringlest, de ez nem katasztrófa. A Pringles csomagolását úgy tervezték, hogy a chipsek szállítás közben se essenek szét. Ha egy A4-es papírt félbehajtasz és becsúsztatod a dobozba, kihúzva szép sorban kijönnek a chipsek, és nem fognak összetörni.

17. Rossz irányból hámozod a banánt.

Ha láttad már valaha, hogy egy majom hogyan hámozza meg a banánt, talán észrevetted, hogy éppen fordítva csinálja, mint a legtöbbünk. Semmi bonyolult nincs a dologban, egyszerűen arról van szó, hogy könnyebb meghámozni úgy, hogy a szára lefelé van, és a másik végétől kezded meg.

18. Nem hajtogatod szét a dobozt, mikor kínait eszel.

A kínai ételekhez használt papírdobozt 1894-ben találták fel. Azóta nagyjából ugyanolyan maradt, ami ékes bizonyítéka annak, hogy mennyire praktikus. A folyadékot is megtartja, de ha széthajtogatod, tányérként is használhatod.

19. Körkörös mozdulatokkal kevered el a cukrot a bögrében.

Bár az emberek nagy része körkörösen keveri a kávéját és a teáját, igazából ezt lineáris mozdulatokkal kellene csinálni. Így kevésbé lötyög ki a folyadék, és a kockacukor is hamarabb feloldóik.

20. Külföldön lehúzod a WC-papírt.

Talán számodra egyértelmű dolog, hogy a WC-papírt beledobod a WC-be és lehúzod. De nem mindegy, hogy ezt melyik országban teszed. Görögországban, Bulgáriában, Törökországban és sok más országban a WC-papírt használat után a szemetesbe kell tenni, amit ott találsz a WC mellett. Ennek az az oka, hogy nem minden csatornahálózat képes megbirkózni a WC-papírral, még akkor sem, ha az igen jól oldódik a vízben.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét