15 dolog, amit túl hosszú ideig használunk

0

A lejárt szavatosságú ételeket gondolkodás nélkül kidobjuk, mert tudjuk, hogy árthatnak az egészségünknek. Valójában a házunk tele van olyan holmikkal, amiktől már meg kellett volna válnunk.

A következő 15 dologtól hamarabb érdemes megszabadulni, mint gondolnád.

1. Szempillaspirál

A szemre való sminktermékeknek van a legrövidebb lejárati idejük. Mikor a szempillaspirált használod, a kefére baktériumok kerülnek a szempilláról, amelyek aztán a tégelybe jutnak. És ez így történik minden egyes alkalommal. A szakértők azt tanácsolják, hogy a szempillaspirált 3 hónapnál tovább ne használd, mert fertőzést okozhat.

2. Alapozó

Az alapozót általában 1 évig szabad felhasználni, de figyelembe kell venni a típusát és az összetételét. A tégelyes alapozót, amit ujjal vagy szivaccsal kell felvinni, legfeljebb 6 hónapig használd. Ez idő alatt annyi kórokozó szaporodik el benne, hogy pattanásokat és bőrfertőzést okozhat.

3. Hajgumi

A textil hajgumik károsíthatják a hajat, ha túl sokáig használod őket. Ha kinyúlik vagy sérül, kibukkanhat az alatta lévő gumi, könnyen belegabalyodhat a hajba, amitől a hajszálak töredezetté válnak.

4. Nedves törlőkendő

A fertőtlenítő nedves törlőkendőt általában kibontás után 1 évig lehet felhasználni, bár ez a márkájától is függ. Ezt követően már elveszti antibakteriális hatását. Ha nem megfelelően tárolod, akkor ennél is rövidebb ideig használható fel. A benne lévő tartósító anyagok elillannak a túl meleg és a túl hideg levegő hatására is, sokszor baktériumokkal szennyeződnek vagy penészedni kezdenek.

5. Mosószer

A gél állagú mosószerek a flakon kinyitása után 6 hónapig használhatók. A mosópor felhasználási ideje ennél jóval hosszabb, ha nem érintkezik nedvességgel. A csomós mosópor már nem olyan hatékony.

6. WC-kefe

Sok háztartásban ugyanazt a WC-kefét használják évekig. Ha hetente egyszer tisztítod, akkor sem tudod eltávolítani róla a baktériumokat, ami azt jelenti, hogy a használata már nem biztonságos. Cseréld le, ha a szálai eldeformálódtak vagy elkezdenek sárgulni.

7. Zuhanyfüggöny

A zuhanyfüggöny nemcsak piszkolódik, de penészes is könnyen lehet. Legalább havonta egyszer mosd le, de 1 év használat után már érdemes lecserélni.

8. Gumi fürdőjáték

Ezeket a játékokat 2-3 havonta ajánlott cserélni. A belsejükben megtelepszik a penész, ez pedig veszélyes lehet a gyerek számára. Ha szeretnéd meghosszabbítani az életüket, tisztítsd meg őket forró vízzel és tisztítószerrel minden használat után. Azt, hogy a víz a belsejükbe jusson, megakadályozhatod azzal, hogy ragasztóval eltömíted a rajtuk lévő lyukakat.

9. Teflon bevonatú edények

A teflon serpenyők élettartama 2-3 év. Ezt követően le kell őket cserélni, még akkor is, ha a bevonatuk sértetlennek tűnik. Ha tovább használod, azzal az egészségedet kockáztatod. A teflonból 6 különböző mérgező gáz tud felszabadulni.

10. Szilikon ecset

A szilikon hőálló anyag, de ha gyakran teszed ki magas hőnek, elhasználódik. Mivel puha, főzés közben könnyen sérül. Hogy ne kerüljenek az ételbe szilikon részecskék, 2 évente cseréld az ecsetet.

11. Reszelők és zöldségszeletelők

Ezeket az eszközöket nagyon nehéz alaposan elmosni. Márpedig ahol maradék található, ott baktériumok is vannak. Ezenkívül idővel a pengéik is elkopnak, és az eszközök kevésbé hatékonyak lesznek. Hogy mikor kell a kukába hajítanod a reszelőt, az nagyban múlik az anyagán is. Általában 3-4 évig használhatók.

12. Mosogatószivacs

A baktériumok és a penész egyik kedvenc telephelye. A kevésbé porózus szivacsot jóval gyakrabban – hetente – kell cserélni, mint a porózusabbat. Ez utóbbit csak 2 hetente, mivel jobban levegőznek és gyorsabban száradnak.

13. Alsónemű

Ha kellemetlen szagú lesz vagy kilyukad, a fehérneműt ki kell dobni. Kiderült, hogy a baktériumok (például az E.coli) még mosás után is rajta maradhatnak a bugyin. Legtöbb esetben ez nem okoz gondot, de sokkal higiénikusabb, ha évente egyszer újakat vásárolsz, a régieket pedig kidobod. A tangákra is ugyanez vonatkozik, de mivel ezek még közelebb vannak az intim testrészekhez és többnyire szintetikus anyagból készülnek, nagyobb eséllyel okoznak fertőzést, ezért gyakrabban is kell őket kiselejtezni. A legjobb, ha az 1 évet már nem várod meg az esetükben.

14. Betét és tampon

Ezeknek is van lejárati idejük, egyes gyártók szerint 3 év. De vannak olyan termékek, amiken nincs feltüntetve lejárati dátum. A legjobb, ha nem tárolod őket 2 évnél tovább, mert baktériumok és penész telepedhet meg rajtuk, még akkor is, ha ezt nem látod. Ha a fürdőben tárolod őket, tovább csökken az élettartamuk a nedvesség miatt, ami elősegíti a kórokozók szaporodását.

15. Borotva

Gyakrabban kell cserélni, mint hinnénk. Például a Gillette Venus azt tanácsolja, hogy aki mindennap használja a borotvát, az 1-2 hét után cseréljen pengét. Aki hetente csak néhány alkalommal, annak 4-6 hét után érdemes új pengét vennie. Az életlen penge bőrirritációt, sérülést és szőrbenövést okozhat.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét