12 dolog, ami azonnal tönkreteszi az első benyomást

0

Kutatások azt mutatják, hogy az első benyomás kialakításához csupán 7 másodpercre van szükség. Ha interjún vagy, a menedzser 30 másodperc alatt el tudja dönteni, hogy alkalmaz-e. Ha elkerülöd a gyakori hibákat, amik tönkretehetik az első benyomást, azzal növelheted annak az esélyét, hogy találsz munkát, egy új barátot, ügyfelet vagy hogy megtalálod életed párját.

Összegyűjtöttünk néhány gyakori baklövést, ami miatt durvának, unottnak, önzőnek vagy idegesítőnek tűnhetsz annak a személynek a szemében, akivel most találkoztál először.

1. Gyenge kézfogás

Az erőtlen kézfogás egy pillanat alatt tönkreteheti az első benyomást. Tanulmányok mutatják, hogy azokat az embereket, akiknek gyenge a kézfogásuk, félénknek, szorongónak, kevésbé nyitottnak, és bizonyos készségekben hiányt szenvedőnek tartják. Egy másik hiba, amit gyakran elkövetnek az emberek, hogy túl sokáig tartják a másik kezét. Ha azt szeretnéd, hogy jól sikerüljön a kézfogás, akkor legyen határozott, és kövesd a 2 másodperces szabályt.

2. Rossz kéztartás

Figyelj arra, hogy hogyan tartod a kezeidet, mikor ülsz. Teheted őket az öledbe, de ne tedd zsebre, mert azt fogják feltételezni, hogy rejtegetsz valamit. Ha az asztalra teszed őket, ne szorítsd össze túl erősen vagy fordítsd a tenyeredet lefelé, mert az azt jelezheti, hogy te szeretnéd irányítani az interjút.

Míg a kezek asztalra helyezése és laza összekulcsolása megfelelő Nyugaton, ezt a pozíciót udvariatlannak tartják Japánban és Indiában.

3. Rágózás

Ha valaki először találkozik veled, és te rágózol, azt gondolhatja, hogy éretlen és gyerekes vagy. A rágózás szintén rossz ötlet egy állásinterjún. Mindazonáltal kevésbé formális körülmények esetén azokat az embereket, akik rágóznak, általában barátságosnak és megközelíthetőnek ítélik meg.

4. A szemkontaktus kerülése

A szemkontaktus a jó első benyomás keltésének egy hatékony eszköze. Tanulmányokban az szerepel, hogy azokat az embereket, akik fenntartják a szemkontaktust miközben beszélnek és hallgatják a másikat, gyakran magabiztosabbnak és intelligensebbnek tartják. Egy másik kutatás szerint pedig azokat az embereket, akik kerülik a szemkontaktust, kevésbé őszintének, kevésbé vonzónak, illetve szorongóbbnak látják.

5. Játszadozás a hajjal

A nők akár 18-szor is hozzáérnek a hajukhoz naponta. A hajjal való játszadozás azonban kevésbé előnyös jeleket közvetít a beszélgetőtársnak. Gyakran használják ezt flörtölési technikaként, azonban szorongást, alacsony önbecsülést is jelezhet, valamint azt, hogy a hajával játszadozó személy stresszes, kényelmetlenül érzi magát. Ha ismétlődővé és rögeszmévé válik, impulzuskontroll zavarra utalhat.

6. Nem megfelelő beszédtéma választása

Vannak olyan tabu témák, amik egyáltalán nem járulnak hozzá a jó első benyomáshoz: egészségügyi problémák, pénz, vallás, volt főnökök és partnerek, politika, magánélet és magánéleti problémák. Próbálj meg ne csak magadról beszélni, hallgasd meg a partneredet is.

7. Személyes tér megsértése

Bizonyos távolságot kell tartanod attól a személytől, akivel beszélgetsz. A kutatók a személyes tér 4 szintjét különböztetik meg. A távolságnak közted és aközött a személy között, akivel épp most találkoztál egy formális találkozó során, 1.2 és 3.7 méter között kell lennie. Ha túl közel mész a másikhoz, agresszívnek tűnhetsz, ha pedig túl messze állsz, az azt mutatja, hogy nem érdeklődsz.

8. Zavaró hangok kiadása

Bármely vaktában kiadott hang, legyen az dobolás a lábakkal, ujjakkal vagy az ízületek ropogtatása, zavaró lehet másoknak. A dobolás jelezhet idegességet, ingerültséget, türelmetlenséget, valamint azt is sugallhatja, hogy hazudsz vagy megpróbálsz ingerelni másokat. Míg az ízületek ropogtatása segíthet a stressz enyhítésében, ez az egyik legidegesítőbb hang egy a The New York Times által végzett felmérés szerint.

9. Az órára vagy az okostelefonra való gyakori rápillantás

Egy átlagos ember napi 110 alkalommal néz rá a telefonjára. Rendkívül illetlen dolog a telefont vagy az órát nézegetni, miközben beszélgetsz valakivel. Azt mutatja, hogy nem érdekel a másik ember, unatkozol, és hogy van jobb dolgod. Egy kutatás szerint még az is csökkenti a beszélgetés minőségét, ha az asztalon melletted van a telefon.

10. Nevek elfelejtése

Nagyon kellemetlen, ha elfelejted valakinek a nevét, különösen akkor, ha ő emlékszik a tiédre. Hogy ezt elkerüld, a bemutatkozás után azonnal ismételd el a másik nevét: “Szia, Anna! Örülök, hogy megismerhetlek!” Ne használd kifogásként, hogy szörnyű a névmemóriád. Ha érdekel a másik, emlékszel a nevére.

11. Késés

Ha késel, azzal azt a benyomást kelted, hogy megbízhatatlan vagy, nem tudsz tervezni, nem becsülöd a másik idejét, és hiányzik belőled az elkötelezettség. Próbáld meg úgy beosztani az idődet, hogy ne kelljen amiatt idegeskedned, hogy elkésel, és ne kelljen sietned. Még ha oda is érsz időben, de rohannod kellett, nem fogsz tudni eléggé koncentrálni.

12. Nem megfelelő öltözködés

A statisztikák azt mutatják, hogy az első benyomás 55%-ban függ a megjelenéstől. Egyes tanulmányok szerint a megjelenésed, a magasságod, a súlyod, a hajad színe, és az, hogy mennyi sminket használtál, befolyásolhatják a fizetésedet. Ha először találkozol valakivel, próbálj meg konzervatívan felöltözni, légy ápolt, és ne használj sok parfümöt.

Számodra mi teszi tönkre az első benyomást a másikról? Kiegészítenéd a listát?

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét