10 elterjedt sztereotípia az egészséges életmódról, ami valójában ártalmas

0

Napjainkban az egészséges életmód igen divatos dolognak számít, és tényleg nagyon jó, ha ezt tűzöd ki célként magad elé. A kiegyensúlyozott étrend, a testmozgás, a pihentető alvás erőssé, egészségessé és boldoggá tesz. De sokszor olyan igaznak tűnő sztereotípiák is elterjednek, melyekkel jobb óvatosan bánni, mert még károsak is lehetnek.

A következő sztereotípiák helyett ismerd meg inkább a valóságot, hogy tényleg elérd a célodat.

1. Minél vörösebb a lazac húsa, annál egészségesebb.

A vadon élő lazacfajták, mint a vörös lazac, az ezüstlazac vagy a ketalazac élénk színű hússal rendelkeznek, míg a jóval drágább és zsírosabb lazacok (melyek szintén sok omega-3 zsírsavat tartalmaznak) sokkal halványabbak. A fehér csíkok, amiket a hal húsában látsz, valójában hasznosak, ezek mutatják, hogy nem tartalmaz színezéket.

A szín tehát sem a frissességet nem jelzi, sem azt, hogy a lazac a szabadban élt. Az üzletekben kapható lazacok többsége tenyészetekből származik vagy már korábban lefagyasztották őket, mivel a frissen fogott hal nagyon gyorsan megromlik.

2. Az ergonomikus bútorok jobbak a hagyományosaknál.

Az ergonomikus bútorokat mindig úgy reklámozzák, hogy jó megoldások a hátfájásra. Sajnos azonban ez csupán reklámfogás. Bebizonyították, hogy a nem megfelelő ergonomikus bútorok csak rontanak a hátfájáson. Az ilyen bútoroknál nagyon specifikusan meg van határozva az is, hogy milyen testtartással kell használni őket.

Ha ergonomikus bútort szeretnél, légy nagyon alapos a választásnál. Ha nincs lehetőséged kipróbálni ezeket a drága bútordarabokat, inkább ne vásárolj.

3. A szervezetnek rendszeres tisztításra van szüksége.

Nem arról az esetről van szó, mikor a szigorú diétát vagy a beöntést az orvos írja elő, hanem arról, mikor orvos jóváhagyása nélkül kezdesz ilyesmibe. Ennek súlyos következményei lehetnek.

Kutatások nem erősítették meg, hogy az olyan méregtelenítési módszereknek, mint a beöntés, a speciális diéták, a böjtölés vagy a gyümölcslé ivás lenne bármilyen előnyös hatásuk. Negatív hatásaikat (a mikroflóra egyensúlyának felborulását, puffadást, hányást, gyomorproblémákat, májproblémákat) viszont bizonyították. A rostokban gazdag gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával többre mész, hiszen ezek egészségesek és biztonságosak.

4. A mikróban és a multicookerben készült ételek károsak.

A mikrohullámú sütőt 1946-ban szabadalmaztatták, míg a multicooker a japán rizsfőző egyenesági leszármazottja az 1950-es évekből. Annak ellenére, hogy már elég hosszú ideje használjuk őket, még mindig élnek velük kapcsolatban tévhitek.

Bebizonyították, hogy a mikró és a multicooker (ami különböző hőmérsékleti és nyomási módokkal működik), nem “sugározza” meg az ételt, és nem veszi el annak tápanyagtartalmát. Hasznosságukat kizárólag az alapanyagok határozzák meg.

A mikró és a multicooker is alkalmas diétás ételek készítésére, mivel az elkészítési folyamat során nagyon kevés olajat igényelnek.

5. Minden gyümölcsöt és zöldséget meg kell hámozni.

Táplálkozási szakértők szerint a legtöbb zöldséget (például uborkát, cukkinit, paradicsomot, paprikát) és gyümölcsöt szükségtelen meghámozni. Ha eltávolítod a héjukat, olyan értékes tápanyagoktól fosztod meg őket, mint a rostok, a kálium, a magnézium és a vitaminok (pl. C-, K-, B-vitaminok) karotinok vagy antioxidánsok.

Az viszont fontos, hogy fogyasztás előtt mindig alaposan mosd meg őket.

6. Hétvégén is korán kell kelni.

Egy kutatás szerint a hétvégente sokáig alvás semlegesíti a fokozott inzulinérzékenységet, amit az alváshiány okoz. Ez csökkenti a cukorbetegség kockázatát is.

Svéd kutatók ugyanerre jutottak: az alváshiány hétvégi kompenzációja 15%-kal csökkentette a halálozás kockázatát azoknál, akik nem aludtak eleget. Ez is mutatja, hogy a kevés alvás milyen értékben képes károsítani az egészséget, ezért mindenképpen meg kell próbálni elkerülni.

7. Biztonságosabb palackozott vizet inni.

Egy tanulmány szerint valamennyi műanyag palacknál nagy az esély arra, hogy baktériumok tömege van bennük vagy rajtuk. A többször használatos palackoknál pedig ennél is nagyobb a kockázat, hiszen nehéz őket alaposan kimosni, és a műanyag hajlamos a mikrosérülésekre, melyekben szintén megbújhatnak a kórokozók.

Ez az oka annak, hogy a műanyag palackban a víz hamar megromlik, ha benne hagyod. Senki sem fertőtleníti a palack száját, miután ivott belőle.

8. Edzés előtt jót tesz a nyújtás.

Egy tanulmányban bizonyították, hogy a statikus nyújtás nem segíti az izmok bemelegedését edzés előtt, sőt, kifejezetten elősegíti a sérüléseket. A nyújtástól az izmok rugalmasabbak lesznek, de közben gyengülnek is, amitől romlik az állóképesség, ez pedig negatívan befolyásolja az erősítő edzés eredményét.

A legtöbb edző az ízületek átmozgatását és a dinamikus nyújtást ajánlja edzés előtt bemelegítésként, a statikus nyújtást pedig az edzés végén javasolják.

9. A pozitív gondolkodás a mentális egészség kulcsa.

A pszichológusok szerint a pozitív gondolatok (mint például “Meg tudom csinálni!”) ismételgetése valójában veszélyes is lehet. Ez a gondolkodásmód beszűkíti a valóság észlelését, és nem engedi előre látni a kockázatokat és a veszélyt. Szorongáshoz, neurózishoz és depresszióhoz vezethet, ha a célod felé vezető úton szembesülsz csak az elkerülhetetlen nehézségekkel.

Nem szabad félresöpörni az összes negatív gondolatot és érzést, hiszen ezek segítségével tudod felmérni a valós helyzetet.

10. Sok gyümölcslevet inni egészséges.

Kutatások bizonyították, hogy a nagy mennyiségű gyümölcs- és zöldséglé fogyasztása (például méregtelenítő diéták során) nagyjából ugyanannyira káros, mintha sok cukros teát vagy üdítőt innál. Tele vannak cukorral (nemcsak a dobozos, hanem a frissen préselt levek is), ez pedig növeli az elhízás, a cukorbetegség és a keringési betegségek kockázatát.

BÓNUSZ: Melyik a legjobb időpont a zuhanyzásra?

Hogy reggel vagy este jár-e több előnnyel a zuhanyzás, arról megoszlanak a vélemények. Ezt számos tényező befolyásolja, mint például a bőrtípus vagy az álmatlanságra való hajlam.

Ha zsíros a bőröd, inkább reggel zuhanyozz, így lemoshatod mindazt, ami éjjel összegyűlik a pórusaidban. De ha száraz a bőröd, jobb, ha estére időzíted a tusolást. A száraz bőrön rengeteg elhalt hámsejt van, amit a nap végén lemoshatsz magadról.

Ha gondjaid vannak az elalvással, inkább este zuhanyozz, mert mikor egy forró fürdő után lehűl a tested, elálmosodsz és könnyebben elalszol.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét