10 elsősegélynyújtási technika, amiről kiderült, hogy ártalmas

0

Az elsősegélynyújtás módjait mindenkinek ismernie kell. De ha úgy próbálsz segíteni, hogy nincs meg a kellő tudásod, ronthatsz is a helyzeten.

Megmutatjuk a leggyakoribb hibákat, amelyeket sokan elkövetnek elsősegélynyújtás közben.

Mindenekelőtt

  • Győződj meg róla, hogy te magad nem vagy veszélyben.
  • Ellenőrizd az illető pulzusát, légzését és a pupilláinak méretét fényben és sötétben. Fényben kisebbnek kell lenniük.

Figyelem! Ha az élet jeleit nem észleled, azonnal kezdd meg az újraélesztést!

10. Erős vérzés

A legfőbb hiba: rögtön érszorítót alkalmazol.

Az első dolog, amit tenned kell, a vérzés megállítása. Ezért kell elszorítani a sérüléshez legközelebb lévő artériát. Ezután fel kell tenned egy steril anyagból készült nyomókötést, vagy – ha a sérülés nagyon mély – tömd ki a sebet steril kendőkkel és így kösd le.

Érszorítót csak vészhelyzet esetén szabad alkalmazni. Ezt a bőrre tesszük, a sérülés fölé, a lehető legközelebb a sebhez.

  • Fontos: Az érszorítót 10-15 percenként meg kell lazítani, és nem szabad megfeledkezni az artéria nyomásáról sem. Ezután újra meg kell szorítani, de legfeljebb 30 percre.

9. Orrvérzés

A legfőbb hiba: a fej hátrahajtása.

Ültesd le az illetőt, és a fejét kissé hajtsd előre, hogy a vér ki tudjon folyni. Az orr puha részét az ujjaiddal nyomd, de legfeljebb 10 percig. Ki kell köpnie az összes vért, hogy ne váltson ki hányást.

  • Fontos: Az orrlyukakat ne zárd el vattával vagy tamponnal. Ez csak akkor szükséges, ha a vérzés 15 perc után sem áll el. Ebben az esetben rögtön hívj orvost.

8. Kihűlés

A legfőbb hiba: hóval, olajjal, vazelinnel való dörzsölés, mert ezektől a testhőmérséklet gyorsan emelkedik.

Először is az érintett személyt helyezd el egy meleg szobában, az átfagyott testrészeket pedig takard be ruhával. Fontos, hogy a ruhái szárazak legyenek, és hogy jól bebugyoláld meleg takaróval. De még fontosabb, hogy édes italokat vagy meleg ételt adj neki.

  • Fontos: Alkoholt sose használj ilyen esetben. Az alkohol kitágítja az ereket, ez pedig hővesztéssel jár.

7. Hirtelen szívmegállás

A legfőbb hiba: ugyanazt a módszert alkalmazod különböző életkorú embereknél.

A szívmasszázst felnőtteknél 2 kézzel végezzük: a tenyér alsó részét a mellkashoz nyomjuk, a hüvelykujj pedig vagy az illető álla vagy a lábai felé mutat. Ugyanezt alkalmazzuk kamaszoknál, csak teljes tenyérrel. Csecsemők esetében a szívmasszázst 2 ujjal végezzük.

  • Fontos: Csak akkor alkalmazz szívmasszázst, ha az illetőt egyenes és szilárd felületre tudod fektetni.

6. Égés

A legfőbb hiba: leveszed a ruháit, és kiszúrod a bőrön keletkezett hólyagokat.

Fektesd le az illetőt, és a ruháid segítségével próbáld eloltani a lángokat. Ezután rögtön hívj orvost.

Ha enyhe égést látsz súlyos szövetkárosodás nélkül, öblítsd a bőrt 20 percen át hideg vízzel. Tégy fel egy steril kötést, a tetejére pedig tegyél jeget vagy más hideg dolgot. Ezután hívj orvost.

  • Fontos: Ha az égés súlyos, adj az illetőnek kevés sót vagy ásványvizet.

5. Légutak elzáródása

A legfőbb hiba: eszméletlen embernél Heimlich-fogást akarsz alkalmazni.

Ha az illető elájult, fektesd a hátára és ülj rá a csípőjére. Tedd a kezeidet a bordaívhez és nyomd lefelé. Ezután fektesd az oldalára, az ujjaidat csavard egy ruhába, és így távolítsd el a szájából a fulladást okozó tárgyat.

Ha egy gyereknek kell segítened, fektesd a bal alkarodra (vagy a jobbra, ha balkezes vagy) fejjel lefelé, 3-szor üss a hátára, fogd meg a lábait és lógasd fejjel lefelé.

  • Fontos: Ha várandós nőnél alkalmazod a Heimlich-fogást, kicsivel a bordák felett gyakorolj nyomást.

4. Ficam

A legfőbb hiba: megpróbálod helyretenni az ízületet.

A ficam pontos helyét csak röntgenvizsgálattal lehet megállapítani. Ezért az egyetlen, amit tehetsz, hogy a sérült testrészt nem engeded mozgatni. Ügyelj arra, hogy az érintett személy ne hajlítsa be vagy ne egyenesítse ki azt. Egy lapos és keskeny tárgyat erősíthetsz a végtaghoz, hogy ne tudja mozgatni. A merevítőt hosszanti irányban rögzítsd. Ha nincs megfelelő tárgy kéznél, kösd a kart a törzshöz, a lábat pedig szorítsd a másik lábhoz.

  • Fontos: A kötés ne legyen túl szoros. A keringésnek normálisnak kell maradnia.

3. Mérgezés

A legfőbb hiba: az illető nem kap elég vizet.

Hogy kimosd a gyomrát, az illetőnek 10-20 pohár sima vizet kell meginnia. 1,5-2 csésze után a víznek ki kell folynia. Hogy előidézd a hányást, nyomd a nyelve tövét két ujjal, ezt többször is megismételheted, míg a felöklendezett víz teljesen tiszta nem lesz.

  • Fontos: Eszméletlen embernél ne alkalmazz gyomormosást.

2. Kígyómarás

A legfőbb hiba: kiszívni a mérget.

Először fektesd le az illetőt, hogy a méreg ne tudjon gyorsan szétterjedni a testében. Rögzítsd a végtagokat: ha a láb sérült, kösd hozzá a másik lábhoz, ha a kar, rögzítsd a törzshöz. Ha az illető eszméletlen, kezdd el a mesterséges lélegeztetést.

  • Fontos: Érszorító alkalmazása ebben az esetben szükségtelen, mivel ez nem fogja megakadályozni a méreg terjedését, de szövetelhalást okozhat.

1. Alhasi fájdalom

A legfőbb hiba: fájdalomcsillapító és görcsoldó alkalmazása.

Azt szokták mondani, hogy vegyünk be egy fájdalomcsillapítót, ha alhasi fájdalmat érzünk. Az orvosok viszont nem értenek egyet ezzel, mert ha megszüntetjük a fájdalomérzetet, nem vesszük észre azokat a tüneteket, amelyek esetlegesen halált okozó betegséget is jelezhetnek, mint például az akut vakbélgyulladás, bélelzáródás vagy a perforált fekély.

  • Fontos: Ha akut alhasi fájdalmat érzel, rögtön hívj orvost.

Ne feledd: vészhelyzet esetén mindig hívj orvost és segítséget!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét